Szybko i zdrowo – poznaj 6 przepisów na keto śniadanie

Szukasz pomysłów na szybkie keto śniadanie wpisujące się w zasady diety niskowęglowodanowej? Wypróbuj przepisy na zdrowe ketogeniczne śniadania, które przyrządzisz w kilkanaście minut. Zawierają one optymalne ilości zdrowego tłuszczu i białka oraz maksymalnie 12 g węglowodanów netto w porcji.

Anna Urbańska

Jak skomponować zdrowe ketogeniczne śniadanie?

Nie sztuką jest ułożyć jakiekolwiek keto śniadanie – wystarczy pozbyć się źródeł węglowodanów i postawić na wysokotłuszczowe produkty. Ale skomponowanie zdrowego keto śniadania wymaga już nieco większego zaangażowania.

Śniadanie w diecie keto kojarzy się często z jajecznicą smażoną na boczku, ale to wcale nie najlepszy i nie najzdrowszy posiłek na rozpoczęcie dnia. Jeśli chcesz przestrzegać diety niskowęglowodanowej, warto zadbać o odpowiednie składniki i właściwe zbilansowanie profilu kwasów tłuszczowych. Nie wystarczy „jeść więcej tłuszczu i wykluczyć węglowodany”, by posiłek keto był zdrowy i wart polecenia.

Największym problemem w zbilansowaniu diety ketogenicznej jest nieprawidłowa podaż poszczególnych frakcji kwasów tłuszczowych. W diecie keto, a także w keto śniadaniach, zazwyczaj jest zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i przetworzonego mięsa.

Zdrowe i zbilansowane keto śniadanie to takie, które wpisuje się w zasady diety śródziemnomorskiej. Dostarcza zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, białka i antyoksydantów. Przy komponowaniu keto śniadań warto zachować następujące zasady:

  • Zawsze uwzględniaj w posiłku warzywo lub niskowęglowodanowy owoc, które są źródłami witamin.
  • Unikaj nadmiaru soli – jeśli składnikami śniadania są już solone mięso lub ser, nie dosalaj go dodatkowo, a zamiast słonych kiszonek i warzyw konserwowych dobierz świeże warzywa lub niskowęglowodanowe owoce, np. maliny, truskawki, jeżyny czy awokado.
  • By wzbogacić posiłek w cenny błonnik (który też jest węglowodanem, ale nie trzeba się go wystrzegać w keto) korzystaj z: babki jajowatej, babki płesznik czy niskoskrobiowych warzyw, np. szpinaku, selera naciowego, ogórków, kalafiora, kiełków czy brokułów.
  • Wystrzegaj się nadmiaru przetworzonego mięsa (wędliny, wyroby wędzone), które zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z prawdopodobnych czynników rakotwórczych [1].
  • Źródłem najzdrowszych tłuszczów i podstawą posiłków powinny być oliwa z oliwek, awokado, nierafinowane oleje roślinne, orzechy, pestki, ziarna, kremy orzechowe i wyroby z tych składników.
  • Korzystaj z naturalnych przypraw i ziół – w większości są niskowęglowodanowe, a wzbogacają smak keto potrawy i dostarczają prozdrowotnych antyoksydantów.

Zobacz także: „Zdrowe zamienniki cukru – substancje, które osłodzą Ci dietę i nie zrujnują zdrowia”.

Przepisy na keto śniadania

Poniżej przedstawiamy przepisy na najlepsze szybkie śniadania w wersji low carb. Dostarczają solidnej dawki białka, opierają się na zdrowych tłuszczach i mają maksymalnie 12 g węglowodanów netto w porcji.

Zielone keto naleśniki z łososiowym nadzieniem