Top 5 najzdrowszych postaci spożycia jajek od dietetyka

Jajka najlepiej jeść po mało agresywnej obróbce termicznej, z miękkim żółtkiem i w towarzystwie warzyw. Najzdrowsza forma spożycia jaj zależy jednak też od tego, czego od posiłku z jajkami oczekujesz. Oto subiektywny ranking top 5 najzdrowszych potraw z jajkami w roli głównej.

Anna Urbańska

Choć jajka wzbudzają sporo kontrowersji przez zawartość cholesterolu w żółtkach, to niewątpliwie jeden z najzdrowszych i najbardziej odżywczych pokarmów na Ziemi. Duże znaczenie przy tym, czy potrawa z jajkami będzie zdrowa, ma jednak forma ich spożycia. Oto ważne informacje, które pozwolą ci wybrać najzdrowszą i najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb postać spożycia jaj.

Co kryje się pod skorupką jajek?

Jajka składają się głównie z wody, białka i tłuszczu. Jest w nich niewiele węglowodanów. Białko jaja kurzego uznawane jest za białko wzorcowe pod względem zawartości aminokwasów. Oprócz makroskładników, w jajach znajdują się też: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (E, A i D), składniki mineralne (fosfor, cynk, żelazo, selen), a także witaminy z grupy B (głównie kwas foliowy i witamina B12).

Żółtko jaj jest szczególnie gęste pod względem wartościowych substancji odżywczych. To także źródło:

  • choliny, która odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym, a także w rozwoju układu nerwowego i mózgu;
  • luteiny i zeaksantyny odpowiedzialnych za barwę żółtka jaj, które doskonale wpływają na wzrok.
  • lecytyny niezbędnej w prawidłowej pracy układu nerwowego i budowaniu każdej komórki ciała.

Oprócz wymienionych cennych składników, w żółtku znajduje się też sporo pokarmowego cholesterolu. Nie jest to ogromna wada, wpływa on bowiem na cholesterol we krwi bezpośrednio w niewielkim stopniu. Mimo wszystko, część polskiej populacji to tak zwani hiper-responders na cholesterol pokarmowy – u nich jajka mogą go mocno podbijać.

Jajka są więc zdrowe, ale w nadmiarze mogą szkodzić. Bardzo ważnym aspektem w ocenie ich prozdrowotności jest jednak forma przygotowania do spożycia – to coś, co często bywa pomijane w dyskusji nad jajami w diecie, a ma ogromne znaczenie w praktyce i codziennym podejściu do ich jedzenia.

Na co zwracać uwagę oceniając prozdrowotność potrawy z jajkami?

By jajka były najzdrowsze, powinny dostarczać jak najwięcej dobrze przyswajalnych cząsteczek odżywczych cennych dla organizmu, a jak najmniej tych szkodliwych lub występujących w diecie w nadmiarze. Sprawa rozstrzygnięcia, jaka forma spożycia jajek jest najzdrowsza, wydaje się więc prosta. Jest tu jednak kilka szczegółów, które zwiększają złożoność tematu.

Oto najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę, dobierając potrawy z jajek.