O tę grupę witamin powinien zadbać każdy sportowiec

Odpowiednio zbilansowana dieta, zdrowy styl życia (bez przewlekłego stresu) oraz należyta ilość snu to czynniki, które dają nam energię na co dzień. Jednak osoby aktywne potrzebują czegoś więcej, by móc realizować swoje cele. Według specjalistów powinny skupiać się przede wszystkim na witaminach z grupy B. Dlaczego właśnie na nich?

Zadbaj o witaminy z grupy B

Są szczególnie niezbędne dla sportowców, ponieważ pozwalają uwalniać energię w organizmie oraz wspomagają metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek [1]. Osoby aktywne fizycznie najczęściej muszą suplementować witaminę B12 (jej niedobór powoduje poczucie osłabienia i zmęczenia), B6 oraz niacynę.

Jak pokazują badania, dzienne spożycie mniej niż jednej trzeciej zalecanego dziennego spożycia dla kilku witamin z grupy B (B1, B2 oraz B6) i witaminy C (więcej o jej roli w diecie sportowca przeczytasz TUTAJ), nawet gdy inne witaminy są uzupełniane w diecie, może prowadzić do znacznego spadku VO2max (czyli uniwersalnego wskaźnika wydolności fizycznej) i progu beztlenowego (to intensywność wysiłku fizycznego, która powoduje szybką, nieliniową akumulację kwasu mlekowego we krwi). Spadek ten następuje w czasie krótszym niż 4 tygodnie [2].

Jaki wpływ na organizm mają witaminy z grupy B?

  • Witamina B1

Tiamina (zamienna nazwa dla witaminy B1) ma czynny udział w procesie metabolicznym węglowodanów i białek. To między innymi dzięki niej glukoza zamieniana jest w energię, niezbędną dla pracy mózgu i mięśni. Ma również wpływ na powstawanie cząsteczek ATP (nośnika energii), dlatego jej niedobór będzie odczuwalny w spadku wydajności fizycznej.

Produkty bogate w witaminę B1 to m.in.: drożdże, płatki zbożowe, wieprzowina, soczewica, łosoś i wątroba.

  • Witamina B2

Zwana inaczej ryboflawiną. Wpływa na kondycję wzroku, skóry, włosów i paznokci. Co ważne dla sportowców: ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Jest także niezbędna dla działania witaminy B3 i B6.

Produkty bogate w witaminę B2 to m.in.: wątroba wołowa, płatki zbożowe, migdały, mleko sojowe, łosoś, jogurty i produktu mleczne.

  • Witamina B3

Czyli niacyna. To kolejny składnik, biorący udział w budowaniu ATP. Oprócz tego, odpowiada za syntezę hormonów, na przykład estrogenu, progesteronu, testosteronu, insuliny czy kortyzolu. Witamina B6 pozwala także obniżać cholesterol.

Produkty bogate w witaminę B3 to m.in.: płatki zbożowe, wątroba wołowa, pierś z kurczaka, łosoś, tuńczyk z puszki, migdały, awokado.