Dieta keto – na czym polega i czy jest skuteczna?

O diecie keto mówi się wiele, bo ma przynosić świetne efekty, jeżeli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej. Dzięki odpowiednio skomponowanym posiłkom spadek masy ciała jest widoczny już po pierwszych kilku tygodniach. W czym tkwi jej fenomen i jak zacząć ją stosować? Zgłębimy ten temat i podamy przykładowy jadłospis keto na jeden dzień.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, nazywana również potocznie „keto”, to plan żywieniowy, który zawiera bardzo mało węglowodanów, a bardzo dużo tłuszczów. Po raz pierwszy została użyta już w 1921 roku przez Russela Wildera, który zastosował ją w leczeniu padaczki. Później jej popularność nie słabła - używano jej przy różnych schorzeniach, a dzisiaj jest jedną z najsłynniejszych diet, które mają wspomagać organizm w walce z nadwagą i otyłością.

Jak wspominaliśmy, w keto-jadłospisie znajdziemy bardzo mało węglowodanów, a więc pieczywa, makaronów, kasz i produktów skrobiowych, za to sporo tłuszczów i trochę białka. Skąd ten pomysł? Jak czytamy w jednym z badań [1]:

„Węglowodany są podstawowym źródłem produkcji energii w tkankach organizmu. Gdy organizm jest pozbawiony węglowodanów z powodu zmniejszenia spożycia do mniej niż 50 g dziennie, wydzielanie insuliny również się zmniejsza, a organizm wchodzi w stan kataboliczny. Zapasy glikogenu wyczerpują się, zmuszając organizm do przejścia pewnych zmian metabolicznych”.

Cały proces jest dosyć skomplikowany, ale ogólnie chodzi o pozbawienie organizmu glukozy, co sprawia, że niezbędne do wytwarzania energii paliwo, zwane ketonami, zaczyna wytwarzać się z tłuszczu. Dzieje się to dopiero po kilku dniach od rozpoczęcia diety.

Podsumowując: dieta keto zmienia sposób, w jaki organizm wytwarza, ale także spala energię, bo przekształcanie białka i tłuszczu w glukozę powoduje zwiększony wydatek kaloryczny. Poza tym, ponieważ poziom insuliny jest zmniejszony, czujemy się mniej głodni, zwłaszcza że tłuszcze i białka trawione są dłużej niż węglowodany.