5 najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb. Poznaj ich właściwości odżywcze.

Ryby powinny być elementem zdrowej i zbilansowanej diety. Mimo coraz większego spożycia ryb i owoców morza przez Polaków, nadal jemy ich zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania. Zobacz, które ryby najlepiej wybierać.

Agata Brama

Spożycie ryb i owoców morza w Polsce jest z roku na rok coraz większe. Pomimo wzrostu, w porównaniu do innych krajów, nadal niechlubnie odstajemy swoimi statystykami. Podczas gdy w latach 2018-2020 średnie spożycie ryb w Polsce na mieszkańca wynosiło niespełna 14 kg, Portugalczycy spożywali prawie 4-krotnie więcej (57 kg), a Hiszpanie ponad 2-krotnie więcej (39 kg). Opłaca się pracować nad poprawą tego wyniku, ponieważ ryby są szczególnie cennym źródłem składników odżywczych w diecie. Warto spożywać je chociażby ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka oraz niewystępujących w podobnych ilościach w innych produktach spożywczych - kwasów tłuszczowych omega-3.

Dlaczego akurat ryby?

Skoro ryby są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, to czy nie można zastąpić ich np. siemieniem lnianym, nasionami chia czy olejem rzepakowym? Niestety, mimo występowania kwasów tłuszczowych omega-3 w produktach roślinnych, sprawa nie jest taka oczywista.

Kwasy tłuszczowe omega-3 to nie jeden rodzaj tłuszczu, ale wiele różnych kwasów tłuszczowych o podobnej budowie chemicznej. Dla ludzkiego organizmu, najważniejszymi kwasami tłuszczowymi z grupy omega-3 są: ALA (kwas liponowy), EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). Podczas gdy roślinne źródła omega-3 są bogate w ALA, to ryby są głównym źródłem EPA i DHA w ludzkiej diecie. To właśnie te dwa kwasy (EPA i DHA) odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, zdrowe serce czy obniżanie stanów zapalnych. Brak EPA i DHA w diecie może skutkować zwiększeniem ryzyka chorób metabolicznych i na tle zapalnym. W związku z tym, spożywanie wyłącznie roślinnych źródeł omega-3, nie zapewnia ich całkowitego zapotrzebowania.