7 patentów na zdrowe śniadanie na odchudzanie

Komponowanie idealnego dietetycznego śniadania to prawdziwa sztuka. Jak zrobić to tak, by śniadanie było odżywcze, sycące, jednocześnie było przyjazne odchudzaniu, miało dużo białka i najważniejsze: dobrze smakowało?

Anna Urbańska

Śniadanie to niezbędnik prawidłowego odchudzania. Dzięki pożywnemu posiłkowi o poranku zdobędziesz energię i nie skuszą cię kaloryczne przekąski w ciągu dnia. Nie ma jednej recepty na dobre dietetyczne śniadanie. Możesz jeść je na słodko, w wytrawnej formie, miksować różne składniki według własnych upodobań. Bardzo przyda ci się jednak poznanie podstaw i trików na przygotowanie doskonałego śniadania na odchudzanie.

Kaloryczność dietetycznego śniadania na odchudzanie

Śniadanie powinno stanowić ok. 20-30% dziennej energii, którą dostarczasz. Wszystko zależy od tego, ile posiłków dziennie masz zamiar jeść, to plastyczny zakres. Jeśli jesteś na diecie 2000 kcal, śniadanie 500 kcal będzie dla ciebie idealne. Dieta 1500 kcal wymaga śniadania 375 kcal itd. Mądrze dysponuj kaloriami, które możesz przeznaczyć na śniadanie, by posiłek był realnie wartościowy. Koniecznie poznaj 7 kroków i trików, które jako dietetyk zawsze stosuję, obmyślając receptury na dietetyczne śniadania dla pacjentów i na własny użytek.

Krok 1: Wybierz węglowodanową bazę śniadania

Klasyczne śniadanie na odchudzanie to przede wszystkim dawka energii ze złożonych węglowodanów. Choć całkiem popularne i czasem uzasadnione jest jedzenie śniadań białkowo-tłuszczowych, zdecydowana większość osób lepiej czuje się po śniadaniu bazującym na złożonych węglowodanach. Wybierz źródło „węgli”, wokół którego zbudujesz dobre dietetyczne śniadanie. Mogą to być:

  • płatki owsiane (najlepiej górskie, błyskawiczne mają wyższy indeks glikemiczny),
  • kasze (np. kasza jaglana, jęczmienna, bulgur),
  • chleb i pieczywo razowe,
  • pełnoziarniste tortille,
  • pełnoziarnista mąka,
  • pełnoziarnisty ryż lub inny węglowodanowy dodatek, który został ci z obiadu z poprzedniego dnia.

Dokładną ilość węglowodanowej bazy dostosuj do kaloryczności swojej diety. Niech węglowodany wypełniają 50-70% energii ustalonej dla śniadania. Jeśli celujesz w śniadanie o kaloryczności 500 kcal, węgle mogą wypełniać 350 kcal. Oznacza to potrzebę zjedzenie ok. 85 g węglowodanów w pierwszym posiłku dnia. Nie musisz oczywiście tego tak dokładnie liczyć. Traktuj jednak złożone węglowodany jako podstawę śniadania na odchudzanie.