Nasiona chia – poznaj 6 kluczowych właściwości

O nasionach chia słyszał chyba każdy, kto poszukuje zdrowych produktów, zwłaszcza tych z segmentu superfoods. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiadają one wiele dobroczynnych właściwości. Nasiona chia można kupić w większości supermarketów i wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.

Rosnąca popularność nasion chia

Nasiona chia są bogate w tłuszcz, białko i węglowodany, a także błonnik pokarmowy, witaminy (A, E, C, B1, B2, B3) i minerały (wapń, fosfor, potas, magnez) [1]. Zawarte w chia kwasy tłuszczowe obniżają zły cholesterol, działają przeciwzapalnie, przeciwcukrzycowo i przeciwzakrzepowo, obniżają ciśnienie krwi, mogą także chronić przed nowotworami. Regularne spożywanie nasion chia wspiera układ pokarmowy, pomaga zadbać o cerę, wzmacnia mięśnie i kości, a także zmniejsza ryzyko chorób serca [2].

To właśnie dlatego nasiona chia są zaliczane do tzw. żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która realnie wpływa na poprawę naszego zdrowia. W tej samej grupie znajduje się również dynia.

Nasiona chia – najważniejsze właściwości

Nasiona chia mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Oto ich kluczowe właściwości:

1. Są świetnym źródłem białka i sprzyjają odchudzaniu.

Jego zawartość wynosi aż 20%, czyli więcej niż we wszystkich gatunkach zbóż. Tym samym nasiona chia są znakomitym uzupełnieniem w diecie wegan i wszystkich osób aktywnych fizycznie. Wysoka zawartość białka i błonnika będzie sprzyjać osobom, które dbają o linię. Chia przyjemnie syci, bo zawartość błonnika jest wyższa niż w przypadku siemienia lnianego, komosy ryżowej czy amarantusa [3].

 

2. Są cennym źródłem minerałów.

Cennym, bo chia zawiera wapń, fosfor, potas, magnez i witaminy (A, B, K, E, D, głównie witaminy B1, B2). Mają one kluczowe znaczenie m.in. dla sportowców. Zawartość wszystkich tych minerałów i witamin jest większa niż w zbożach, takich jak np. owies i ryż. np. [4].

Zobacz także: „O tę grupę witamin powinien zadbać każdy sportowiec”.

3. Zawierają kwasy omega 3 i omega 6.

To właśnie dlatego nasiona chia wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. Wysoka zawartość antyoksydantów pozwala zadbać o cerę od wewnątrz. Nasiona można również wykorzystać do przygotowania maseczki. Wystarczy dodać do nich wody i poczekać, aż nasiona napęcznieją. Następnie nałożyć na twarz, trzymać około 15 minut i zmyć ciepłą wodą. Badania dowodzą, że olej z nasion chia warto stosować u pacjentów z chorobami skórnymi, którzy skarżą się na świąd i suchość skóry. Chia nawilża i koi. [5].

Sprawdź także: „Jak dodać kwasy omega 3 do codziennej diety?”.

4. Posiadają właściwości terapeutyczne i uzdrawiające.

Z badań wynika, że nasiona chia są dobrym rozwiązaniem  dla osób zmagających się z cukrzycą. Sprzyjają regeneracji uszkodzonych tkanek, poprawiają ogólne samopoczucie (mogą być wsparciem w stanach depresyjnych i lękowych), leczą stany zapalne skóry i mogą łagodzić ból [6].

5. Działają pozytywnie na mózg.

Niektóre badania dowodzą, że nasiona chia mogą poprawiać pamięć, funkcje mózgu i zdolności poznawcze [7].

6. Są doskonałym wsparciem dla osób aktywnych.

Zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów sprawia, że chia wspiera regenerację mięśni  i uzupełnia zapasy energii. Witamina K wzmacnia mięśnie, a polifenole obniżają poziom stresu antyoksydacyjnego. Nasiona chia będą więc świetną przekąską po treningu.

Jak włączyć nasiona chia do codziennej diety?

Sposobów jest wiele. Nasiona chia nie mają zbyt charakterystycznego smaku (podobnie jak siemię lniane), dlatego można dodawać je do koktajli, wypieków, zdrowych przekąsek, owsianek, jogurtów, odżywek i deserów.

Warto wiedzieć, że nasiona chia zalane wodą lub jogurtem mają właściwości żelujące. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się pudding chia. To dobry pomysł na szybką przekąskę, którą przygotujesz dzień wcześniej.