Jak dodać kwasy omega 3 do codziennej diety?

Osoby aktywne fizycznie mają większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Jeżeli regularnie uprawiasz sport, zwracaj uwagę na swoją dietę. Powinna być zróżnicowana, a także bogata w kwasy omega 3. To właśnie one mogą korzystnie wpływać na wydajność i regenerację, a także zmniejszyć ryzyko chorób i kontuzji. W jakich produktach znajdziemy ich najwięcej? Czy łatwo wprowadzić je do codziennego jadłospisu?

Kwasy omega 3 – czyli jakie?

Czym właściwie są kwasy omega 3? Dzielimy je na kilka rodzajów [8]:

  • Kwas α-linolenowy (ALA): występuje głównie w produktach roślinnych, takich jak siemię lniane i orzechy włoskie, oraz w niektórych olejach, np. rzepakowym. Ma pozytywny wpływ na układ trawienny i krwionośny oraz wykazuje działanie przeciwzapalne.
  • Kwas eikozapentaenowy (EPA): znajdziemy go głównie w rybach morskich. Ma działanie przeciwzapalne i wpływa pozytywnie na zdrowie serca.
  • Kwas dokozaheksaenowy (DHA): również występuje najczęściej w rybach morskich i jest szczególnie ważny dla zdrowia naszego mózgu.

Jak dowodzą badania [9], kwasy omega 3 mają szczególnie korzystny wpływ na układ krążenia i ograniczają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność czy zawał. Oprócz tego biorą udział w syntezie hormonów, wykazują pozytywne działanie na układ nerwowy, wzrok, kondycję skóry, wzmacniają naczynia krwionośne i normalizują ciśnienie tętnicze oraz stężenie cholesterolu we krwi. Ich obecność w diecie jest więc bardzo ważna!

Jednak, jak pokazują badania, w aż 75% krajów Unii Europejskiej spożycie kwasów omega 3 jest mniejsze od zaleceń EFSA [1]. Co ciekawe, z niedoborami zmagają się także zawodowi sportowcy. Jak zatem dostarczyć ich swojemu ciału w odpowiedniej ilości?

W jakich produktach znajduje się najwięcej kwasów omega 3?

Badacze dowodzą, że zarówno tłuste morskie ryby, jak i produkty roślinne zawierają bezcenne kwasy omega 3. W zaleceniach żywieniowych najczęściej wskazuje się właśnie ryby, bo statystycznie spożywamy ich więcej w codziennej diecie. Jak jednak zróżnicować jadłospis, by zachować równowagę pomiędzy ALA, DHA i EPA? [4] Oto kilka wskazówek.