Przysiady – różne warianty i 4 korzyści z ich poprawnego wykonywania

Przysiady – ćwiczenie, które na jakimś etapie życia wykonywał każdy, czy to w ramach treningu na siłowni, czy zajęć fitness, czy lekcji WF w młodzieńczych latach. Ilu trenerów, tyle szkół wykonywania przysiadów, ale jedno jest pewne – to uniwersalne, wielostawowe ćwiczenie nie stało się tak popularne bez powodu. Poznaj prawidłową technikę oraz korzyści, jakie przynosi regularne wykonywanie przysiadów.

Agata Brama

Które mięśnie pracują przy przysiadach?

Jeśli istnieje jedno ćwiczenie, które może zaangażować do pracy całe ciało, to jest nim przysiad. Większość pracy oczywiście wykonują tutaj mięśnie nóg, jednak każdy, kto chociaż raz wykonywał przysiady (szczególnie z obciążeniem) potwierdzi, że w trakcie tego ćwiczenia pracuje o wiele więcej – dlatego właśnie jest tak skuteczne w budowaniu sportowej formy.

O dobrym przysiadzie nie decyduje wyłącznie siła mięśni nóg, ale również dobrze rozwinięte mięśnie tułowia. Umiejętność ustabilizowania pozycji i odpowiedniego utrzymania ciężaru sprawia, że przysiad jest ćwiczeniem globalnym. Nic dziwnego, że na maszynach izolujących mięśnie nóg, np. na suwnicy, jesteśmy w stanie podnieść znacznie większe ciężary niż podczas przysiadów ze sztangą.

Jak prawidłowo wykonać przysiad?

Prawidłowe wykonanie przysiadu wymaga zaangażowania w ćwiczenie całego ciała:

  1. Pozycja początkowa: ustaw stopy na szerokość bioder, równolegle do siebie. Ściągnij barki i łopatki w dół, napnij brzuch, napnij pośladki.
  2. Ruch rozpocznij od wycofania bioder w tył, dopiero później ugnij kolana.
  3. W dolnej fazie przysiadu kolana mogą wychodzić poza linię palców, ale pilnuj, aby nie schodziły się do środka i nie tworzyły kształtu litery „X”. Przez cały czas trwania ruchu pilnuj, aby kolana były kierowane na zewnątrz.
  4. Utrzymuj pięty na podłodze i wyprostowane plecy. Staraj się utrzymać jak najbardziej spionizowaną sylwetkę przez całe ćwiczenie – nie pochylaj pleców w dół.

Przygotowanie do przysiadu

Przysiad to ćwiczenie, które wymaga dobrej mobilności w stawach biodrowych i skokowych, a nawet… barkowych, jeśli wykonujemy przysiady z obciążeniem. Przed przysiadami warto zadbać o dynamiczną rozgrzewkę, obejmującą szczególnie zakres ruchu w stawach:

  • biodrowych – ćwiczenia „otwierające” biodra pomogą Ci w bezpieczny sposób prowadzić kolana na zewnątrz,
  • skokowych – jeśli masz problem z utrzymaniem pięt na podłodze lub prostych pleców w dolnej fazie przysiadu,
  • barkowych - jeśli wykonujesz przysiady ze sztangą na plecach, z przodu lub nad głową.

Sprawdź też: „Rozgrzewka przed treningiem – przykładowy zestaw ćwiczeń od trenera”.