8 ćwiczeń z gumami na modelowanie ciała

Gumy oporowe to coraz bardziej popularne akcesoria treningowe. Posiadają wiele zalet – zajmują niewiele miejsca, są lekkie i poręczne, dlatego łatwo wykonać z nimi trening w różnych warunkach. Warto ich używać nie tylko na siłowni, ale również w domu czy podczas podróży. Poznaj najbardziej efektywne ćwiczenia z gumami na modelowanie ciała!

Agata Brama

Jak dobrać gumę do treningu?

Najpopularniejsze rodzaje gum do treningu to gumy oporowe, mini-band oraz taśmy. Niezależnie od wyboru konkretnego rodzaju, większość z nich możesz dostosować pod swoje potrzeby. Jeśli przykładowo chcesz wykonać ćwiczenie z gumą mini-band, a nie masz takiej pod ręką, możesz ciasno związać taśmę i użyć jej w zastępstwie.

Najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniej gumy treningowej jest dobranie właściwego oporu. Powinien on być wymagający, ale jednocześnie umożliwiający wykonywanie ćwiczenia prawidłową techniką. Jeśli w trakcie treningu czujesz, że masz problem z utrzymaniem prawidłowej postawy i napięcia mięśni brzucha, oznacza to, że lepiej wybrać gumę o lżejszym oporze.

Więcej na temat różnych rodzajów gum oporowych przeczytasz TUTAJ.

Ćwiczenia z gumami na modelowanie ciała

1. Pompka z gumą (dla osób początkujących i zaawansowanych)

Pompki można wykonywać przy pomocy gum mini-band lub dużych gum oporowych.

Wersja z gumą mini-band: gumę załóż na ramiona, lekko powyżej łokcia. Ustaw się w pozycji i wykonaj pompkę. W dolnej fazie ćwiczenia guma mini-band powinna znaleźć się na klatce piersiowej, tym samym pomagając w wykonaniu pompki. Ta wersja ćwiczenia jest odpowiednia dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wykonać pompki.

Wersja z dużą gumą oporową: gumę skrzyżuj (tak, aby przypominała cyfrę 8), a następnie załóż ją na plecy jak plecak (powinno to przypominać popularnego „pajączka”). Na dłonie załóż końcówki gumy, następnie ustaw się w pozycji i wykonaj pompkę. Ta wersja ćwiczenia jest odpowiednia dla osób, na których zwykłe pompki z własną masą ciała nie robią już większego wrażenia. Guma założona w ten sposób będzie dodatkowym obciążeniem w trakcie ćwiczenia.