Ćwiczenia z gumami na jędrne ciało. 3 przykładowe plany treningowe

Chcesz ćwiczyć z ciężarami, nie masz ochoty kupować dziesiątków hantli i kettli, a siłowni ze sobą np. na wyjazd nie weźmiesz? Nie trać nadziei, jest na to sposób - gumy są lekkie, a potrafią zdziałać cuda.

Milena Traczyńska

Trening z gumami jest jednym z najlepszych treningów oporowych jakie możesz wykonać w domu lub gdziekolwiek zechcesz, bez względu na to w jakiej jesteś kondycji, wieku i wadze. Bardzo ciekawe urozmaicenie standardowego treningu.

Są różne rodzaje gum oporowych wykonanych z bardzo dobrych i trwałych materiałów. Poprawnie wykonywane ćwiczenia dają niemal takie same efekty, jak trening w siłowni na maszynach lub z ciężarami. Jeśli chcesz zacząć przygodę z gumami oporowymi i zobaczyć szybkie efekty ćwiczeń, ale nie wiesz jak to zrobić, poprowadzę Cię krok po kroku. 

Wybierz gumy dla siebie

Na rynku jest naprawdę ogromny wybór rodzajów i firm, które produkują gumy oporowe. Możesz je kupić w sklepach sportowych, hipermarketach i przez Internet. Zauważ, że różnią się kolorami, grubością, obwodem (zamknięty lub otwarty), długością i oporem (jak bardzo możesz je rozciągnąć). Na każdym opakowaniu będzie napisane ile kilogramów „zastępuje” guma. Osoba początkująca powinna zacząć od tych z mniejszym oporem, aż przejdzie do tych mocniejszych. Najlepiej kupić od razu dwie różne, ponieważ każdy człowiek ma inną siłę różnych części ciała i to co będzie stawiać opór np. rękom nie sprawi problemu nogom.

Czy wiesz, że nazwa „gumy oporowe” jest używana zamiennie z nazwą „taśmy oporowe”? Chociaż większość osób mówiąc o taśmach oporowych ma na myśli te cienkie, które nie mają obwodu zamkniętego.

Rodzaje gum oporowych - wybierz odpowiednie dla swojego ciała

Jak już wspomniałam wyżej, rodzajów gum oporowych jest sporo.

  • długość wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów,
  • szerokość mieści się w granicy do kilku centymetrów (zazwyczaj 5cm),
  • grubość od milimetra do kilku centymetrów.

Wybór jest duży, więc weź na początek takie które Ci się spodobają najbardziej. Poniżej przedstawię podstawowe rodzaje gum oporowych.