Ciężarki do ćwiczeń w domu - 6 rzeczy, o których warto pamiętać

Wolne ciężary to sprzęt uniwersalny. Przy ich pomocy można pracować zarówno nad rozbudową masy mięśniowej, jak i zwiększeniem siły, poprawą wytrzymałości, a także zadbać o szczupłą sylwetkę. I wcale nie trzeba chodzić na siłownię! Podpowiadamy, od czego zacząć kompletowanie ciężarków do ćwiczeń w domu.

3 pomysły na to, jak pomieścić ciężarki w domu

Niewielu szczęśliwców dysponuje wystarczającą ilością przestrzeni, w której mogą urządzić sobie domową siłownię lub studio fitness. Większość osób rozważających treningi w domu ograniczona jest powierzchnią mieszkania - i najczęściej jest to podstawowy argument przeciwko treningom z ciężarkami. Jednak istnieje kilka niezawodnych sposobów na to, by odrobinę nagiąć przestrzeń i wycisnąć z niej maksimum możliwości:

  • hantle regulowane - jak sama nazwa wskazuje, można regulować ich ciężar przy pomocy odpowiedniej liczby talerzy zakładanych na gryf. Można zakupić gotowy zestaw zapakowany w poręczną walizeczkę lub skompletować swój własny, podstawowy zestaw ciężarków niezbędnych do wykonywania zaplanowanych ćwiczeń. Obie opcje dają dość duże możliwości treningowe i oszczędzają miejsce w mieszkaniu;
  • składana ławeczka - jeśli chcemy mieć możliwość wykonania poważniejszego treningu siłowego, zakup ławeczki staje się koniecznością. Warto rozejrzeć się za modelami składanymi na płasko, które łatwo schować np. w szafie na ubrania lub pod łóżkiem;
  • stopniowa progresja - budowę domowej siłowni warto zacząć od lżejszych, a więc mniejszych ciężarków. Na większe i cięższe pora przyjdzie wraz z rozwojem naszych możliwości - fizycznych, finansowych i lokalowych. Nie warto kupować sprzętu, z którego nie będziemy korzystać przez długi czas - a trzeba będzie go gdzieś przechowywać.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, zanim rozpoczniesz ćwiczenia z ciężarkami?

Trening z ciężarkami ma to do siebie, że może być ciężki. I nie ma w tym nic złego, dopóki nie jest aż za ciężki już na samym początku - grozi to wówczas urazami, zniechęceniem i kosztami utopionymi w sprzęcie, który okaże się nieprzydatny. Dlatego przed zakupem ciężarków warto przemyśleć kilka kwestii, które pozwolą skupić się na wyborze najważniejszych elementów Twojej domowej siłowni:

  • jaki jest Twój poziom zaawansowania - rozpoczynający przygodę z treningiem siłowym mają inne potrzeby niż silni, zaawansowani kulturyści. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju ćwiczeń ujędrniających ciało i modelujących sylwetkę - osoby początkujące najczęściej potrzebują mniejszej liczby lżejszych ciężarków;
  • na czym będzie polegać Twój trening - dotyczy to stylu ćwiczeń oraz ich celu. Modelowanie sylwetki przy pomocy dynamicznych sesji interwałowych? Lekkie, miękkie ciężarki o masie nieprzekraczającej 5 kg. Praca z niewielkimi, izolowanymi grupami mięśni? Do 10 kg na początek wystarczy. Trening siłowy na ławeczce? Tu warto pomyśleć o większych ciężarach, bo zakłada on pracę z dużymi, silnymi grupami mięśni;
  • jak szybko planujesz zrobić postępy - pytanie to dotyczy przede wszystkim treningu siłowego początkujących, u których na starcie przyrost siły widoczny jest niemalże z sesji na sesję. W tym przypadku najlepszym wyborem będą hantle regulowane, które pozwolą odpowiednio dostosowywać intensywność treningów.

Warunki fizyczne oraz cele treningowe to zawsze kwestia indywidualna. Dlatego dobrym pomysłem będzie wizyta na siłowni i konsultacje z trenerem, który fachowo oceni Twoje możliwości oraz zaproponuje konkretne rodzaje ćwiczeń. Pozwoli to wybrać domowe ciężarki w sposób bardziej świadomy, dzięki czemu posłużą Ci one lepiej i dłużej.