Treningi siłowe dla początkujących - korzyści, ćwiczenia, wskazówki

Trening siłowy to doskonały sposób na zadbanie o swoje zdrowie i sylwetkę. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i z głową rozpocząć swoją przygodę z siłownią. Poznaj treningowe korzyści, ćwiczenia i wskazówki dla początkujących.

Agata Brama

Korzyści z treningu siłowego

Regularnie wykonywany trening siłowy przynosi naszemu organizmowi szereg niekwestionowanych korzyści. Poza oczywistą poprawą wyglądu sylwetki, poprzez zwiększenie masy mięśniowej i zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej, trening siłowy można nazwać remedium na choroby cywilizacyjne, które obecnie są główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych.

Poprawia on kondycję układu sercowo-naczyniowego, polepsza ciśnienie tętnicze i parametry lipidowe krwi, przeciwdziałając chorobom układu krążenia, takim jak np. miażdżyca. Zwiększa też wrażliwość insulinową, regulując gospodarkę glukozową i przeciwdziałając cukrzycy. Dodatkowo, ćwiczenia oporowe zwiększają wydzielanie BDNF, czyli czynnika odpowiedzialnego za hamowanie procesów neurodegeneracyjnych mózgu – przeciwdziała to występowaniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wisienką na torcie zalet treningu siłowego jest polepszenie codziennej, życiowej sprawności, która jest inwestycją na późniejsze lata życia.

Więcej o powodach, dla których warto ćwiczyć siłowo, przeczytasz TUTAJ.

Zanim wyjdziesz z domu na trening, musisz się odpowiednio spakować. Na siłownię warto zabrać ze sobą niekrępujące ruchów ubranie, ręcznik, wodę, stabilne obuwie oraz słuchawki, jeśli w trakcie ćwiczeń lubisz słuchać muzyki lub podcastów. Pamiętaj, że ręcznik, który zabierasz ze sobą na siłownię powinien być przeznaczony do kontaktu z tamtejszym sprzętem. Staraj się kłaść go na wszelkich powierzchniach, których dotyka Twoje ciało w trakcie ćwiczeń, np. maty, ławeczki czy siedziska na maszynie - po prostu ze względów higienicznych. Takim ręcznikiem lepiej nie wycierać potu ze swojej skóry (np. twarzy) – do tego lepiej posłużą jednorazowe ręczniki papierowe obecne w każdym klubie fitness. Jeśli planujesz wziąć prysznic od razu na miejscu po treningu, nie zapomnij o dodatkowym ręczniku do ciała i klapkach.

Obuwie do treningu siłowego – wbrew temu, co możemy powszechnie obserwować na siłowni – powinno być jak najbardziej stabilne. W związku z tym buty treningowe, przeznaczone np. do biegania lub fitnessu, z wysoką amortyzującą podeszwą, nie będą najlepszym rozwiązaniem. Takie buty owszem, amortyzują wstrząsy, jednak sprawiają, że Twoje stopy nie stoją stabilnie na podłożu. Paradoksalnie, lepszym rodzajem obuwia do treningu siłowego będą buty sportowe o płaskiej podeszwie i małej amortyzacji albo… zwykłe trampki.

Ćwiczenia dla osób początkujących na siłowni

Najbardziej korzystnym wyborem dla osób początkujących na siłowni będzie tzw. trening FBW, czyli z ang. full body workout. W ramach jednej jednostki treningowej system ten uwzględnia ćwiczenia na wszystkie grupy mięśniowe, dzięki czemu ciało proporcjonalnie się rozwija. W treningu siłowym często korzysta się również z systemu split, czyli rozdzielania treningów według wybranych grup mięśniowych. Ten sposób jest jednak przeznaczony bardziej dla osób zaawansowanych.

Ćwiczenia siłowe możemy podzielić na wielostawowe oraz izolowane (jednostawowe). Te pierwsze angażują wiele stawów, więc zarazem – wiele grup mięśniowych. Z kolei ćwiczenia izolowane to takie, w których pracuje tylko jeden staw, izolując tym samym ruch w obrębie jednej grupy mięśniowej. Osobom początkującym z reguły poleca się rozpoczęcie swojej przygody z treningiem siłowym od ćwiczeń wielostawowych – uczą one prawidłowych wzorców ruchowych i rozwijają ciało wielotorowo. Należą do nich m.in. przysiady, martwe ciągi, wiosłowania czy wyciskania, a do ich wykonania używa się z reguły wolnego ciężaru, np. sztangi, hantli lub kettlebells.