Treningi siłowe dla początkujących - korzyści, ćwiczenia, wskazówki

Trening siłowy to doskonały sposób na zadbanie o swoje zdrowie i sylwetkę. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i z głową rozpocząć swoją przygodę z siłownią. Poznaj treningowe korzyści, ćwiczenia i wskazówki dla początkujących.

Agata Brama

Korzyści z treningu siłowego

Regularnie wykonywany trening siłowy przynosi naszemu organizmowi szereg niekwestionowanych korzyści. Poza oczywistą poprawą wyglądu sylwetki, poprzez zwiększenie masy mięśniowej i zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej, trening siłowy można nazwać remedium na choroby cywilizacyjne, które obecnie są główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych.

Poprawia on kondycję układu sercowo-naczyniowego, polepsza ciśnienie tętnicze i parametry lipidowe krwi, przeciwdziałając chorobom układu krążenia, takim jak np. miażdżyca. Zwiększa też wrażliwość insulinową, regulując gospodarkę glukozową i przeciwdziałając cukrzycy. Dodatkowo, ćwiczenia oporowe zwiększają wydzielanie BDNF, czyli czynnika odpowiedzialnego za hamowanie procesów neurodegeneracyjnych mózgu – przeciwdziała to występowaniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wisienką na torcie zalet treningu siłowego jest polepszenie codziennej, życiowej sprawności, która jest inwestycją na późniejsze lata życia.

Więcej o powodach, dla których warto ćwiczyć siłowo, przeczytasz TUTAJ.