12 powodów, by zacząć ćwiczyć na siłowni według trenera personalnego

Trening siłowy często kojarzony jest jedynie z „pompowaniem mięśni” w celu poprawienia wyglądu. Oczywiście wpływa on na kształt sylwetki, jednak niesie ze sobą jeszcze wiele innych pozytywnych skutków. Poznaj 12 powodów, dla których warto zacząć ćwiczyć na siłowni z perspektywy trenera personalnego.

Agata Brama

1. Buduj mięśnie

Trening siłowy, jak sama nazwa wskazuje, poprawia siłę mięśniową. Jest ona nie tylko bazą do każdej innej dziedziny sportu, ale również nieodłącznym elementem zdrowego i smukłego ciała.

Jeśli zależy Ci na zgrabnej i jędrnej sylwetce, trening siłowy powinien być absolutnym must-have w Twoim planie treningowym. Chociaż niektórym może kojarzyć się z kulturystami o pokaźnej masie mięśniowej, nie musisz obawiać się nadmiernego rozrostu mięśni.

W kontekście sylwetki trening siłowy pomaga również w poprawie proporcji lub pracy nad konkretnym obszarem. Jeżeli szczególnie zależy Ci np. na bardziej atrakcyjnym wyglądzie nóg, pośladków czy ramion, to właśnie trening siłowy będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala w dużym stopniu izolować pracę konkretnych grup mięśni, skupiając się jedynie na danej partii.

Ponadto, trening siłowy przekłada się na wyniki w sportach wymagających nie tylko siły, ale również szybkości, mocy czy wytrzymałości, dlatego powinien być obecny w planie treningowym każdego sportowca.

2. Szybciej spalaj tłuszcz

Im więcej mięśni, tym szybsza przemiana materii. Mięśnie szkieletowe potrzebują energii do pracy, a im jest ich więcej, tym większe jest zapotrzebowanie na energię. Z tego względu poza ćwiczeniami cardio warto poświęcić swój czas na treningi siłowe podczas odchudzania – poza spalaniem kalorii „tu i teraz”, jest to inwestycja w szybki metabolizm nawet wtedy, kiedy nie uprawiamy aktywności fizycznej.

3. Ogranicz ryzyko kontuzji

Nasz szkielet mięśniowy można porównać do gorsetu, który wzmacnia i stabilizuje cały układ ruchu. Im silniejsze są mięśnie, tym bardziej stabilne są nasze stawy. Trening oporowy poprawia siłę oraz zakresy ruchu w stawach, co przekłada się na siłę całych struktur stawowych, w tym więzadeł i ścięgien. Ćwiczenia siłowe same w sobie są częstym elementem rehabilitacji po kontuzjach, jednak zdecydowanie lepiej wykorzystywać je jako prewencję ewentualnych urazów.

Przykładowo, jeśli uprawiasz sezonowe sporty (np. narciarstwo), nie zapomnij o siłowym przygotowaniu swojego ciała do danej dyscypliny. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oporowe pozwolą Ci bezpiecznie cieszyć się Twoją ulubioną aktywnością.