Po co sportowcom potas?

Dlaczego maratończykom zaleca się jedzenie bananów? Bo są cennym źródłem potasu! Czy w takim razie potas jest składnikiem, który może przynieść sportowcom szczególne korzyści? Czy należy go suplementować? Przekonaj się, co mówią na ten temat badania naukowe.

Czym jest potas?

To naturalnie występujący pierwiastek, który jest niezbędny dla naszego zdrowia i wydajności. Odpowiada za wiele procesów w organizmie, między innymi przewodzi impulsy nerwowe, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, reguluje skurcze mięśni i ich pracę, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, a także reguluje ciśnienie krwi [1].

Potas dla sportowców - dlaczego jest tak ważny?

  • Wspiera prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego

Zdrowe serce to dla sportowca podstawa. Potas pomaga regulować ciśnienie krwi, zapobiegając chorobom kardiologicznym i ograniczając ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz udaru. Co ciekawe, badania pokazują, że potas jest jednym z najważniejszych minerałów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie serca [3].

Przeczytaj też: „Przez żołądek do serca – 3 sposoby jak je wzmocnić dietą”.

  • Wpływa na regenerację i rozrost mięśni

Przede wszystkim potas ma znaczenie dla zasobów glikogenu, które można uznać za rodzaj paliwa dla mięśni. Po treningu pomaga on powrócić mięśniom do równowagi energetycznej oraz wspomaga ich rozrost - zwłaszcza u mężczyzn, czego dowodzi jedno z badań naukowych [2]. W trakcie treningu wytrzymałościowego potas uczestniczy w rozkładzie glikogenu w komórkach mięśniowych, dostarczając im energii.

Warto pamiętać, że podczas intensywnych ćwiczeń potas wydalamy wraz z potem, dlatego, jeżeli trenujesz regularnie, zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazło się wiele produktów bogatych w ten pierwiastek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie go znajdziesz!

  • Zapobiega skurczom mięśni po wysiłku fizycznym

Osoby, które trenują regularnie, zmagają się czasem z bolesnymi skurczami mięśni. Może mieć to związek z utratą elektrolitów w trakcie ćwiczeń, których organizm pozbywa się wraz z potem. Właśnie dlatego dbanie o odpowiedni poziom potasu (ale także innych elektrolitów) jest kluczowe w diecie osób aktywnych.

Przeczytaj też: "Kolka wysiłkowa - skąd się bierze i jak jej przeciwdziałać?".

Czy warto kupować gotowe napoje z elektrolitami? Niekoniecznie! Dobrym źródłem potasu jest na przykład sok pomidorowy, sok z marchewki, a także woda kokosowa. Osoby, które spożywają na co dzień dużo warzyw i owoców, nie muszą obawiać się utraty zbyt dużej ilości elektrolitów. Zdrowa dieta to podstawa.

  • Potas równa się zdrowe kości

Badacze podchodzą do tej kwestii z pewną rezerwą, ale udowodniono, że potas wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, dzięki czemu kości stają się mocniejsze i mniej podatne na urazy. Dodatkowo, potas może również poprawić wchłanianie wapnia.

  • Pomaga utrzymać równowagę płynów

Podczas ćwiczeń starasz się odpowiednio nawadniać? Świetnie! Pamiętaj o tym, że potas bardzo Ci się tu przyda, bo pomaga organizmowi utrzymać prawidłowy poziom płynów i przeciwdziała odwodnieniu.

Sprawdź też: „4 przepisy na domowy izotonik, który nawadnia lepiej niż woda”.

  • Pozytywnie wpływa na układ nerwowy

Potas bierze udział w przewodnictwie impulsów nerwowych, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego [6]. Jego niedobory mogą prowadzić do stanów depresyjnych i spadku nastroju, co z kolei może prowadzić do wycofania z życia społecznego oraz regularnych treningów.

  • Niweluje stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny, który może przyczynić się do powstawania chorób – na przykład nowotworów lub cukrzycy – powstaje między innymi w wyniku intensywnych i wyczerpujących treningów. Potas jest jednym z pierwiastków, które mogą niwelować powstawanie i negatywne skutki stresu oksydacyjnego [7].