4 przepisy na domowy izotonik, który nawadnia lepiej niż woda

Skomponowanie izotoniku nie jest trudne, jeśli wiesz, z jakich produktów korzystać i po co je dodawać. Oto 4 doskonałe przepisy na domowe napoje izotoniczne, które nawadniają i uzupełniają utracone elektrolity. Skorzystaj z nich przy intensywnym treningu lub w upalny dzień.

Anna Urbańska

Napoje izotoniczne cechują się stężeniem (osmolarnością) podobnym, co płyny ustrojowe w organizmie. Z tego powodu mają wyższy wskaźnik nawodnienia BIH (ang. beverage hydration index) niż woda. BIH pozwala oszacować, ile wypitego płynu organizm jest w stanie zatrzymać w komórkach. Nie musisz korzystać jednak ze sklepowych, drogich izotoników, by doskonale się nawodnić. Napój izotoniczny możesz przygotować w domu, dostosowując go do swoich potrzeb.

Jak skomponować domowy izotonik?

Domowy napój izotoniczny może mieć tyle samo zalet, co specjalistyczny izotonik ze sportowego sklepu. Jest kilka ważnych aspektów, które cechują te napoje – rozpracujmy metodę ich komponowania na czynniki pierwsze.

Elektrolity w domowym napoju izotonicznym

Najważniejszym elementem domowego napoju izotonicznego jest dobrze nawadniająca baza. Możesz wykorzystać:

  • wodę (najlepiej wysokozmineralizowaną),
  • wodę kokosową,
  • chude mleko,
  • napój roślinny (najlepiej bogaty w białko napój sojowy).

Nawadniająca baza dostarcza przede wszystkim płynów, ale dodatkowo ma w sobie elektrolity. Ich obecność w płynie to właśnie główna cecha izotoników. Elektrolity to kationy i aniony rozpuszczone w wodzie. To dzięki tym cząstkom spożywany płyn jest izotoniczny w stosunku do komórek i może być lepiej utrzymywany w organizmie. Wysoka zawartość elektrolitów wyróżnia napoje izotoniczne na tle zwyczajnej wody. Należą do nich: sód, potas, wapń, magnez i nie tylko.

Najprostszym domowym sposobem zwiększenia udziału elektrolitów w napoju jest dodanie do niego soli kuchennej (lub morskiej czy himalajskiej), czyli kationów sodu i anionów chlorkowych. Sód to główny minerał tracony z potem. Napoje izotoniczne zawierają zazwyczaj od 40 do 80 mg sodu/ 100 ml. Dodatek soli do napojów nie jest jednak najzdrowszą opcją dla większości osób: typowy Polak spożywa i tak zbyt dużo soli i sodu z dietą. Dorzuć sól do napoju nawadniającego tylko, jeśli czeka Cię długi, intensywny wysiłek ze znaczną utratą potu.

Węglowodany w domowym napoju izotonicznym

Większość sklepowych napojów izotonicznych jest także bogata w węglowodany. Dodatek glukozy do napoju faktycznie zwiększa jego zatrzymywanie w komórkach, jednak pamiętaj, że to też dodatkowe kalorie i cukry. Jeśli potrzebujesz domowego izotoniku do wspomagania przy wysiłku o długiej intensywności (>90 minut), śmiało dodaj do napoju węglowodany (sok owocowy, miód, cukier). Napój izotoniczny ma zazwyczaj ok. 2-6 g węglowodanów / 100 ml. Jeśli jednak domowy izotonik ma sprawdzić się na redukcji, masz insulinooporność lub po prostu ma on być napojem na co dzień, lepiej zrezygnuj z węglowodanowego dodatku do picia.

Odczyn domowego napoju izotonicznego

Na myśl o domowym izotoniku w głowie pojawia Ci się mieszanka z wody, cukru, soli i koniecznie: cytryny? Faktycznie, sok z cytryny lub inny zakwaszający napój dodatek, to popularny składnik domowych izotoników. Dodawanie soku z cytryny nie ma jednak celu innego, niż spowodowanie, że izotonik będzie bardziej atrakcyjny smakowo. Soku jest za mało, by dostarczał istotnych elektrolitów. Głębszego sensu nie ma też zakwaszanie napoju mającego nawadniać, nie wpływa to na właściwości nawadniające.

Domowe napoje izotoniczne mogą być kwaśne lub nie: to kwestia preferencji smakowych. Jeśli jesteś sportowcem i regularnie korzystasz z izotoników, wybieraj jednak takie bez wysokiej zawartości kwasów w trosce o szkliwo zębów.