Czy sushi jest fit? I czy warto wprowadzić je do diety, kiedy ćwiczysz?

Sushi - japońska tradycja kulinarna - już dawno podbiło podniebienia Polaków i nic dziwnego. To przecież prawdziwa „bomba“ umami - czyli tajemniczego smaku, który sprawia, że coś wydaje nam się niezwykle pyszne. Osoby aktywne fizycznie powinny jednak zadać sobie pytanie: czy sushi jest zdrowe? I czy nie jest przypadkiem prawdziwą bombą kaloryczną? Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat!

Czy sushi to źródło zdrowia?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Zacznijmy od tego, że sushi w Polsce oznacza ogrom możliwości. Do wyboru mamy przecież futomaki, hosomaki, nigiri, rolki z tamago (japońskim omletem) i wiele innych wariacji, które niewiele mają wspólnego z japońską tradycją. Różni je nie tylko wygląd, ale też ilość składników.

Sushi z założenia powinno zostać przygotowane z produktów najwyższej jakości. Jest ich niewiele, więc każdy będzie decydował o smaku i teksturze. Spoglądając na sushi bez dokładnej analizy, można pomyśleć, że apetyczne rolki bogate są we wszystko, co powszechnie uznaje się za bardzo zdrowe i pożywne, zwłaszcza dla sportowców. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zdrowe, pełnowartościowe składniki sushi

  • Ryby morskie

Głównie łosoś, tuńczyk, okoń morski i makrela. To fantastyczne źródło kwasów tłuszczowych omega 3, białka i witamin. Ryby podaje się w formie surowej lub pieczonej.

  • Nori

Morskie wodorosty o nazwie nori mają w sobie żelazo, jod, cynk i mangan, a także witaminę A i C, oraz witaminy z grupy B. Wykazują działanie antyoksydacyjne i zawierają rozpuszczalny w wodzie błonnik.

  • Awokado

Często wykorzystywane w rolkach sushi. To prawdziwe superfoods, obfitujące w zdrowe dla organizmu kwasy jednonasyceniowe, witaminy: K, C, B5, B6, E, mikroelementy oraz błonnik.

Nie każdy jednak powinien je jeść. Dowiedz się, czy jesteś w tej grupie – przeczytaj artykuł: Awokado – najlepszy przyjaciel czy wróg?.

Oprócz powyższych, w sushi można znaleźć zieloną sałatę, marchewkę, świeży ogórek, rzepę i marynowane warzywa - a więc kolejne produkty, które są uznawane za zdrowe i pożądane w codziennej diecie. Wiele zależy od inwencji sushi mastera, który tak naprawdę może dodać do rolki wszystko, na co masz ochotę.

To jedna strona medalu, ale sushi w Polsce to nie tylko nori, ryby i warzywa.