6 zdrowych przekąsek, które dostarczą energii po zimowym treningu

Ludzki organizm pozyskuje energię z węglowodanów, białka i tłuszczów. Im bardziej jesteśmy aktywni, tym więcej jej potrzebujemy [1]. Także zimą, gdy mamy okazję zaszaleć na nartach, łyżwach, czy po prostu wykonać swój zwyczajowy trening na siłowni. Oto kilka przepisów, które pozwolą Ci przygotować wysokoenergetyczną przekąskę i podnieść poziom energii, gdy tego potrzebujesz!

Jakie źródła energii wykorzystuje organizm podczas treningu?

Głównym źródłem energii dla pracujących mięśni są węglowodany. W naszym organizmie są one przechowywane w postaci glikogenu, który zostaje zużyty podczas ćwiczeń. Energii dostarczają również tłuszcze, jednak w tym przypadku jest to o wiele wolniejszy proces. Gdy kończy się zapas glikogenu, wówczas to tłuszcze niejako przejmują rolę głównego źródła energii [2].

Dlaczego posiłek lub przekąska po ćwiczeniach mają znaczenie? Przede wszystkim sprzyjają odbudowie mięśni, dostarczają energii i nawodniają. Co powinna zawierać przekąska? W pierwszej kolejności należy uzupełnić węglowodany oraz glikogen. Nie można też zapominać o białku, które pomaga w regeneracji mięśni i szybszym powrocie do formy [3].

Pamiętaj, że ważnym czynnikiem jest tu długość i intensywność treningu. Jeśli ćwiczysz rekreacyjnie, trzy razy w tygodniu po 30-45 minut - wystarczy, że po treningu zjesz lekki posiłek zawierający węglowodany i białko. Jeżeli jednak ćwiczysz z większą intensywnością, około 60-70 minut - wówczas przyda się nieco większa przekąska zawierająca około 200 kcal [6]. Świetnie, jeżeli po treningu będziesz mieć przy sobie wodę wysokomineralizowaną, by uzupełnić także elektrolity.

Sprawdź też: „4 przepisy na domowy izotonik, który nawadnia lepiej niż woda”.

Zdrowe przekąski po treningu - przepisy

Wiesz już, że po ćwiczeniach warto zjeść coś, co zawiera w sobie węglowodany i jest dodatkowo cennym źródłem białka. Nie zapominaj, że mówiąc o węglowodanach mamy na myśli te złożone, które nie powodują gwałtownych skoków glukozy. Wybieraj więc produkty pełnoziarniste, o niskim indeksie glikemicznym. Wyjątkiem będą owoce - jednak w tym przypadku pamiętaj, by połączyć je z białkiem i tłuszczem, na przykład jogurtem.

A oto kilka przepisów w sam raz na przekąskę po ćwiczeniach – prostych i energetycznych!

1. Wrap z kurczakiem

Wrapy łatwo spakować do torby, są smaczne, pożywne i szybkie w przygotowaniu! Możesz przyrządzić je nawet dzień wcześniej.