Rozgrzewka od trenera przed wyprawą w góry

Górskie wyprawy to popularny sposób spędzania wolnego czasu, szczególnie latem i jesienią. Mimo tego, że jest to aktywność dostępna praktycznie dla każdego, warto się do niej sumiennie przygotować. Odpowiedni trening przed wyprawą sprawi, że będzie ona zdecydowanie przyjemniejsza, a ryzyko ewentualnych kontuzji znacznie się zmniejszy. Sprawdź, co warto zrobić, zanim ruszysz na górski szlak!

Agata Brama

Kiedy zacząć trenować przed wyprawą w góry?

Nawet jeśli „zagapiliśmy się” przed wyczekiwanym urlopem i nie dbaliśmy o aktywność fizyczną na wystarczającym poziomie, pamiętajmy, że trening rozpoczęty na miesiąc czy nawet dwa tygodnie przed wyjazdem będzie lepszy niż nic. W końcu górska wędrówka to aktywność, która często trwa wiele godzin z drobnymi przystankami, i zazwyczaj wykonujemy ją kilka dni pod rząd. Zastane ciało, przyzwyczajone do wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej może mieć spory problem ze sprostaniem tak intensywnemu wysiłkowi. Oczywiście, najlepszym scenariuszem jest dbanie o formę fizyczną przez cały rok – w takim wypadku istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że na górskim szlaku coś nas zaskoczy.

Nogi silne jak skała – w górach to podstawa

Stwierdzenie, że silne mięśnie nóg mają ogromne znaczenie w górskich wędrówkach raczej dla nikogo nie będzie zaskoczeniem. Zarówno we wchodzeniu pod górę, jak i przy schodzeniu w dół, to właśnie mięśnie pośladków, ud i łydek są poddawane największym obciążeniom. Im silniejsza będzie ta grupa mięśniowa, tym wędrówka po górskich szlakach będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.  

W jaki sposób przygotować mięśnie nóg do takiego wysiłku? Najlepszym sposobem na zwiększenie siły pośladków, ud i łydek będą wielostawowe ćwiczenia z wolnym ciężarem, takie jak przysiady, wykroki, wchodzenie na skrzynię czy hip thrusty. Ćwiczenia wielostawowe pozwalają na zaangażowanie wielu grup mięśniowych w obrębie nóg jednocześnie, a dodatkowy ciężar jest mocniejszym bodźcem do zwiększenia siły mięśni. Poza tym, dodatkowe obciążenie,  np. w postaci sztangi ułożonej na barkach, przyzwyczai nasz korpus do noszenia wypchanego po brzegi plecaka z prowiantem lub nosidełka z dzieckiem w trakcie wycieczki.

Wypróbuj też: "Trening z plecakiem – 10 ćwiczeń dla każdego".

Ćwiczenia izolacyjne (wykonywane na maszynach) w tym wypadku będą miały mniejsze przełożenie na siłę mięśni nóg, jednak z powodzeniem mogą być traktowane jako ćwiczenia pomocnicze.