Rolowanie mięśni – jakie daje efekty? Zestaw ćwiczeń od trenera na różne partie ciała

Rolowanie mięśni w ostatnich latach stało się bardzo popularne. To proste, niedrogie i łatwo dostępne rozwiązanie może być używane do poprawy elastyczności i zmniejszenia bolesności mięśni. Rolowanie jest świetną praktyką dla każdego - niezależnie od stażu sportowego, prawidłowo wykonywane może poprawiać ogólny stan zdrowia oraz wyniki sportowe. Poznaj wszystkie korzyści płynące z regularnego rolowania.

Agata Brama

Zmniejsz zakwasy dzięki rolowaniu

Potreningowa bolesność mięśni, czyli powszechnie znane „zakwasy” to zmora każdej trenującej osoby (więcej o tym, jak im zapobiegać przeczytasz TUTAJ). Okazuje się, że rolowanie może być jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Automasaż z użyciem rollera pomaga zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć przepływ krwi w tkance mięśniowej, co z kolei przyspiesza regenerację.

Rolowanie czy rozciąganie?

Rolowanie może też poprawić Twoje wyniki sportowe. Zaskakująco, statyczne rozciąganie może nie zawsze być najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie zakresu ruchu w stawach, które przekłada się na wydajność pracy mięśni w trakcie treningu. W badaniu opublikowanym w 2015 r. porównano wpływ automasażu przy pomocy rollera do rozciągania statycznego na zakres ruchu w stawie skokowym. Badanie wykazało, że zarówno rolowanie, jak i rozciąganie zwiększyły ruchomość kostki, ale efekt rolowania był znacznie większy. Dzięki tym właściwościom rolowanie zmniejsza ryzyko kontuzji, a także jest skutecznym narzędziem w procesie powrotu do formy po urazie. Oczywiście nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z rozciągania na rzecz rolowania – najlepszym rozwiązaniem w celu wsparcia treningowej formy będzie korzystanie z obydwu tych opcji.

Sprawdź 12 ćwiczeń rozciągających, dzięki którym unikniesz kontuzji.

Jak często się rolować?

Częstotliwość i czas trwania rolowania może się różnić w zależności od indywidualnych celów i potrzeb. Aby czerpać z rolowania jak największe korzyści, zaleca się automasaż przez 10-20 minut co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Jednak rolowanie może być stosowane również doraźnie w razie wystąpienia spięcia mięśni lub dolegliwości bólowych, np. przy bólach kręgosłupa spowodowanych wielogodzinnym siedzeniem przy biurku.