12 ćwiczeń rozciągających, dzięki którym unikniesz kontuzji

Rozciąganie jest nieodłącznym elementem treningu. Pomaga zwiększyć zakres ruchu w stawach, sprawia, że nasze ciało jest bardziej elastyczne, i dzięki temu – chroni przed kontuzjami. Aby stretching przynosił maksimum korzyści, powinien być wykonywany jako osobna jednostka treningowa lub jako element cool down’u po treningu.

Agata Brama

Regularne wykonywanie poniższych ćwiczeń pozwoli Ci zachować gibkość i mobilność całego ciała oraz poprawi postawę. Odczujesz te rezultaty, szczególnie jeśli Twoja praca wymaga spędzania dłuższego czasu w jednej, wymuszonej pozycji (np. prowadzenie samochodu, siedzenie przy biurku czy stanie przy sklepowej ladzie).

Poznaj 12 najbardziej skutecznych ćwiczeń rozciągających.

2. Rozciąganie kanapowe

Skuteczne ćwiczenie rozciągające, które możesz wykonać nie tylko w klubie fitness, ale również w domu? Proszę bardzo – oto rozciąganie kanapowe, które zadba o zdrowie Twoich bioder oraz… kręgosłupa lędźwiowego. Szczególnie polecane dla osób, które dużo siedzą lub mają problemy z „przeskakiwaniem” bioder w trakcie aktywności fizycznej.

Wykonanie:

  • W pozycji klęku podpartego ustaw się tyłem do kanapy, fotela, krzesła lub boxu.
  • Oderwij prawą stopę od podłogi i połóż ją na siedzeniu, a kolano przysuń maksymalnie blisko mebla i pozostaw na podłodze.
  • Cały czas podpierając się na rękach, oderwij lewą nogę od ziemi i postaw ją przed sobą, tak aby kolano pozostało ugięte pod kątem prostym, umiejscowione nad stopą. Pozycja lewej nogi powinna przypominać pozycję wykroczną.
  • Oderwij ręce od ziemi i wyprostuj się.
  • UWAGA! Kontroluj pozycję swojego tułowia – nie pogłębiaj lordozy lędźwiowej. Napnij mięśnie brzucha i pośladków.