Joga na kręgosłup. Poznaj 5 najlepszych asan na ból pleców.

Czy dużo czasu spędzasz każdego dnia, pracując przed komputerem, jeżdżąc samochodem albo pochylając się nad smartfonem? Czy przyłapujesz się na częstym siedzeniu w tej samej pozycji, w dodatku z zaokrąglonymi plecami, wysuniętymi barkami i głową? Czy zdarza Ci się potem rzucać w wir ćwiczeń, aby zrekompensować ciału ten czas bezruchu? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi ”tak”… zapraszam Cię do lektury!

Krystyna Dębicka

Jaka joga pomoże uśmierzyć ból?

Przebywanie zbyt długo w jednej pozycji, siedzący tryb życia i wszechobecni złodzieje ruchu w postaci takich udogodnień jak: winda, samochód czy ruchome schody, to w dzisiejszych czasach norma. Rezultat? Dolegliwości bólowe kręgosłupa! Na które skarży się teraz już nawet młodzież. Spędzamy dużo czasu przed komputerem, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, zastygając w jednej pozycji na wiele godzin. Natomiast – „ludzkie ciało zostało zaprojektowane tak, by być w ciągłym ruchu. Ruch towarzyszy nam nawet wtedy, kiedy pozornie się nie ruszamy. Owszem jest to ruch niezwykle delikatny, ale to właśnie on odgrywa dużą rolę podczas uśmierzania przewlekłego bólu” [1].

Tak więc słowo klucz dla bólu pleców to łagodna joga, ponieważ jeśli długotrwale się przeciążamy, potrzebujemy czasu, aby nasze tkanki zaadaptowały się i odzyskały sprawność. Najpowszechniejszy błąd w czasach, w których zapanowała - skądinąd wspaniała - moda na aktywność fizyczną to to, że najpierw godzinami siedzimy w niepoprawnych pozycjach, a potem zbyt intensywnie trenujemy. Znaczna część zaawansowanych pozycji jogi daleko wykracza poza biomechaniczne normy naszego ciała. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie używać jogi, korzystać z niej, a nie naginać swoje granice, aby spełnić marzenia o skomplikowanych asanach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy joga jest rozwiązaniem na ból, to moja odpowiedź brzmi: może nim być. Wszystko jednak zależy od diagnostyki i prawidłowego zaadresowania Twoich dolegliwości bólowych. Pewne jest natomiast, że podczas leczniczych ćwiczeń Twój ból nie ma prawa Ci towarzyszyć.

Joga to bardzo konkretnie zorganizowana metodycznie forma ruchu. Doceniana przede wszystkim za dokładność komunikowania zmian zachodzących w ciele. W szerokim ujęciu ma holistyczny, dobroczynny wpływ na funkcjonowanie człowieka w świecie. Regularna praktyka jogi może wesprzeć Cię zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i mentalnym. Pamiętaj jednak, że dla swojego zdrowia nie potrzebujesz pracować głęboko, a jedynie precyzyjnie, dokładnie rozumiejąc, co i w jakim celu robisz. I tutaj joga ćwiczona pod okiem doświadczonego nauczyciela może się świetnie sprawdzić. Właśnie dlatego, że jest to metoda bardzo dokładna, w której najważniejsza jest metodyka, czyli zarówno po co, a także jak wykonujesz ćwiczenia.  

O tym, jak zacząć swoją przygodę z jogą, więcej przeczytasz TUTAJ.

5 najlepszych asan na ból pleców

Czy one naprawdę istnieją? Trudno sobie wyobrazić, abyśmy tylko kilkoma ćwiczeniami mogli zadbać o tak wszechstronny aparat ruchu, jakim jest ludzkie ciało i zniwelować w s z y s t k i e dolegliwości bólowe. To, co chciałabym Ci przedstawić, to jedynie mój subiektywny wybór, w którym po pierwsze kierowałam się prostotą wykonania pozycji, a po drugie łatwością zastosowania w różnych sytuacjach codziennych.