Joga na kręgosłup. Poznaj 5 najlepszych asan na ból pleców.

Czy dużo czasu spędzasz każdego dnia, pracując przed komputerem, jeżdżąc samochodem albo pochylając się nad smartfonem? Czy przyłapujesz się na częstym siedzeniu w tej samej pozycji, w dodatku z zaokrąglonymi plecami, wysuniętymi barkami i głową? Czy zdarza Ci się potem rzucać w wir ćwiczeń, aby zrekompensować ciału ten czas bezruchu? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi ”tak”… zapraszam Cię do lektury!

Krystyna Dębicka

Jaka joga pomoże uśmierzyć ból?

Przebywanie zbyt długo w jednej pozycji, siedzący tryb życia i wszechobecni złodzieje ruchu w postaci takich udogodnień jak: winda, samochód czy ruchome schody, to w dzisiejszych czasach norma. Rezultat? Dolegliwości bólowe kręgosłupa! Na które skarży się teraz już nawet młodzież. Spędzamy dużo czasu przed komputerem, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, zastygając w jednej pozycji na wiele godzin. Natomiast – „ludzkie ciało zostało zaprojektowane tak, by być w ciągłym ruchu. Ruch towarzyszy nam nawet wtedy, kiedy pozornie się nie ruszamy. Owszem jest to ruch niezwykle delikatny, ale to właśnie on odgrywa dużą rolę podczas uśmierzania przewlekłego bólu” [1].

Tak więc słowo klucz dla bólu pleców to łagodna joga, ponieważ jeśli długotrwale się przeciążamy, potrzebujemy czasu, aby nasze tkanki zaadaptowały się i odzyskały sprawność. Najpowszechniejszy błąd w czasach, w których zapanowała - skądinąd wspaniała - moda na aktywność fizyczną to to, że najpierw godzinami siedzimy w niepoprawnych pozycjach, a potem zbyt intensywnie trenujemy. Znaczna część zaawansowanych pozycji jogi daleko wykracza poza biomechaniczne normy naszego ciała. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie używać jogi, korzystać z niej, a nie naginać swoje granice, aby spełnić marzenia o skomplikowanych asanach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy joga jest rozwiązaniem na ból, to moja odpowiedź brzmi: może nim być. Wszystko jednak zależy od diagnostyki i prawidłowego zaadresowania Twoich dolegliwości bólowych. Pewne jest natomiast, że podczas leczniczych ćwiczeń Twój ból nie ma prawa Ci towarzyszyć.