Joga – forma treningu czy styl życia?

Dowiedz się, jak zacząć świadomą przygodę z jogą!

Joga – jest uznawana za jedną z najlepszych form poznania własnych emocji, wyciszenia i skupienia się na potrzebach płynących z ciała. Z roku na rok zyskuje jeszcze większą popularność, co nie powinno wcale dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że joga to świetna forma regulacji emocji, a może być uznawana za naturalny antydepresant. Badania sugerują możliwość stosowania jogi jako środka redukcji stresu, a nawet wspomagania tradycyjnych zabiegów przeciwdziałających nudnościom i wymiotom po chemioterapii.* 

Korzyści płynących z jogi jest znacznie więcej! Każdy, kto chce cieszyć się sprawnym mózgiem na długie lata, powinien znaleźć przynajmniej 90 minut w tygodniu na jej  praktykę.  


Uprawianie jogi: 

- usprawnia komunikację pomiędzy ośrodkami w mózgu,  

- zwiększa objętość istoty szarej (odpowiedzialnej za przesyłanie impulsów),  

- wspomaga kondycję psychiki i równowagi emocjonalnej, 

- zapobiega zaburzeniom neurologicznym, a także wpływa korzystnie na utrzymanie równowagi hormonalnej i zdrowia fizycznego.  

Jaki rodzaj jogi wybrać? Joga w domu czy nie? 

Joga to wyjątkowo różnorodna praktyka, dlatego każdy może mieć pewność, że znajdzie formę jogi odpowiednią dla siebie. Rodzajów jogi przybywa na przestrzeni lat, podobnie jak i warsztatów wyjazdowych z dala od zgiełku miasta. Jednak prawdziwe wyzwanie, z jakim warto się zmierzyć, to odnaleźć wyciszenie w otoczeniu napływający zewsząd bodźców i wsłuchać się w swoje potrzeby bez uciekania do głuszy, gdzie zdecydowanie łatwiej je dostrzec. Zajęcia jogi grupowe są silnie wzmacniające też psychicznie – można uprawiać jogę w domu, ale uczestnictwo w zajęciach ma korzystny wpływ na organizm. Do najbardziej znanych form jogi należą: 

  • Joga Iyengara - najbardziej bezpieczna forma jogi, charakteryzuje się wysoką precyzją w przechodzeniu między asanami. Korzysta z pomocy ułatwiających prawidłowe wykonanie pozycji, takich jak: paski, koce czy klocki. Ta forma jest dobra jako joga dla początkujących, nawet do praktykowania w domu. 

  • Joga Ashtanga – dynamiczna forma praktyki, na którą składają się rozmaite sekwencje pozycji wykonywane zawsze w tej samej kolejności.  

  • Joga Vinyasa – równie dynamiczna forma praktyki jak joga ashtanga, nie wymaga jednak rygorystycznego trzymania się sekwencji, daje swobodę wprowadzania własnych modyfikacji. Jej podstawową zasadą jest utrzymanie płynnego ruchu z oddechem. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o relacji z jogą – posłuchaj rozmowy z joginką i autorką bloga Simplife Natalią Knopek.

W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz: 

  • Co jest nam potrzebne, aby zacząć przygodę z jogą? 

  • Czy uprawianie jogi na macie w domu to dobre rozwiązanie? 

  • Czy joga to świadoma droga do efektywnego odpoczynku? 

  • Co właściwie daje trenowanie jogi boso? 

  • Jak zacząć czerpać jak najwięcej z jogi? 

  • Czy wybór poziomu zajęć jogi ma duże znaczenie? 

*RaghavendraRM, NagarathnaR, Nagendra HR, et al. Effects of an integrated yoga programme on chemotherapy inducted nausea and emesis in breast cancer patients, Eur J Cancer Care 2007, 6: 462-474.

podcast-odcinek6-test@2x.png
ZDROWIE   43:56   ·   01.03.2022
podcast-odcinek6-test@2x.png
Joga – ćwiczenia czy styl życia? Rozmowa Natalią Knopek, joginką i autorką bloga Simplife.pl

Jaki rodzaj jogi wybrać dla siebie? Ćwiczyć w domu czy z instruktorem? Czym różni się joga w Indiach od jogi na Zachodzie? Posłuchaj!

Słuchaj również na: