Ćwiczenia na stepie – poznaj 4 korzyści i buduj formę na chodzenie pod górę

Chodzenie pod górę może być trudnym i jednocześnie satysfakcjonującym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy planujesz górskie wycieczki, podbiegi czy zwiększenie ilości wykonywanych dziennie kroków poprzez rezygnację z windy na rzecz schodów – do wchodzenia pod górę warto się odpowiednio przygotować, a narzędziem, które może Ci w tym pomóc jest zwykły, fitnessowy step.

Agata Brama

Stepu można używać praktycznie w każdych warunkach i nie potrzeba na to wiele miejsca. Ćwiczenia na nim mogą być uzupełnieniem Twojego treningu na siłowni lub zupełnie osobną jednostką treningową. Jeśli lubisz ćwiczenia grupowe w rytm muzyki, możesz wybrać się też na zajęcia stepu na salę fitness.

Poznaj 4 korzyści płynące z ćwiczeń na stepie

1. Popraw kondycję

Na przyspieszony oddech i bicie serca podczas wchodzenia pod górę zazwyczaj nie trzeba długo czekać – są to jedne z pierwszych „objawów” tego rodzaju wysiłku. Ćwiczenia z użyciem stepu to dobry sposób na przystosowanie i przyzwyczajenie organizmu do tego rodzaju aktywności. Regularnie wykonywany trening z użyciem stepu sprawi, że przy kolejnej wędrówce pod górę zadyszka pojawi się nieco później i będzie znacznie mniej uciążliwa. Dodatkowo, poprzez wzmocnienie serca i poprawę przepływu krwi, ćwiczenia na stepie mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu i innych problemów układu krążenia.

2. Spalaj kalorie

Ćwiczenia na stepie są bardzo skuteczną formą ćwiczeń aerobowych, czyli takich, które pomagają nam nie tylko poprawić wydolność, ale także schudnąć. Będą zatem dobrą opcją dla osób, które chcą zmniejszyć masę ciała lub poprawić jej skład (tzn. proporcję pomiędzy tkanką tłuszczową a tkanką mięśniową). Jak by nie patrzeć, każdy dodatkowy kilogram masy ciała to dodatkowe obciążenie w trakcie wchodzenia pod górę. Im mniejsza masa tkanki tłuszczowej, tym łatwiejsze wchodzenie po schodach lub trekking w górach (najciekawsze trasy znajdziesz TUTAJ).

3. Wzmocnij nogi

Ćwiczenia na stepie angażują przede wszystkim mięśnie dolnej części ciała, w tym mięśnie ud, pośladków i łydek. Regularne ćwiczenia na stepie wzmacniają i uelastyczniają mięśnie czworogłowe, dwugłowe i pośladkowe, jednocześnie poprawiając ich wytrzymałość, która przyda się także podczas innych aktywności fizycznych, takich jak bieganie lub jazda na rowerze.