5 kierunków trekkingowych na aktywną majówkę i nie tylko

Polecamy najciekawsze trasy na wschodzie, zachodzie, północy, południu i w centrum Polski. Na majówkę i inne wyjazdowe okazje.

Zbliża się majówka. Warto spędzić ją możliwie aktywnie, szczególnie jeśli na co dzień głównie siedzisz za biurkiem. Jak to zrobić? My polecamy trekking. Nie jest to wprawdzie rozrywka dla każdego – długie, piesze wędrówki wymagają już niejakiej kondycji – ale jeśli regularnie ćwiczysz, na pewno poradzisz sobie nawet z trasami dla średniozaawansowanych. Zacznijmy jednak od podstawowego pytania.

Czym jest trekking?

Choć część osób od razu pomyśli o wielogodzinnych wędrówkach po górskich szlakach, to nie do końca poprawna definicja. Zdobywanie szczytów wcale nie jest tu warunkiem koniecznym. Chodzi raczej o szlaki terenowe, które zapewniają większe wrażenia niż po prostu przejście się polną czy leśną drogą. Najczęściej mowa też o dłuższych wyprawach, trwających nawet kilka dni. I wreszcie, istotne są „okoliczności przyrody” – przy czym raczej chodzi o te bardziej wymagające. I to nawet na całkowicie płaskim terenie.

Specyfika trekkingu sprawia, że w tej dyscyplinie wyspecjalizowała się już część biur podróży – warto skorzystać z takiej oferty, jeśli zamierzasz ruszyć na szlak po raz pierwszy. Organizatorzy zwykle zapewniają przewodnika, który poprowadzi właściwym szlakiem, oraz podpowiadają, jak zadbać o sprzęt czy nocleg.

Jeśli jednak potrafisz czytać oznaczenia szlaków i dobrze przygotujesz się na wędrówkę, bez problemu możesz zorganizować trekkingową majówkę we własnym zakresie. Potrzebne będą odpowiednie buty (wystarczy dopytać o obuwie trekkingowe w dowolnym sklepie sportowym) oraz wygodna odzież, która pomoże Ci poradzić sobie z deszczem, wiatrem, słońcem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Warto też przemyśleć kwestię prowiantu oraz noclegu i zaplanować trasę tak, by o właściwej godzinie dotrzeć do schroniska lub na kemping.

Dobrze zorganizowany trekking ma posmak prawdziwej wakacyjnej przygody i pozwala obcować z przyrodą w zupełnie nowy, bardzo bliski sposób. Jest też idealnym sprawdzianem nie tylko kondycji, ale i hartu ducha.