Trening z plecakiem – 10 ćwiczeń dla każdego

Brakuje Ci miejsca na urządzenie domowej siłowni? Szkolne WF-y wzbudzają uśmiech politowania? A może ćwiczysz już od jakiegoś czasu i poszukujesz jakiejś odmiany od typowego treningu z wolnymi ciężarami? Bez względu na wiek, warunki fizyczne, poziom zaawansowania i okoliczności, rozwiązanie znajdziesz we własnym plecaku! Trening z nim to ciekawa alternatywa dla klasycznych ćwiczeń siłowych. Podpowiadamy, jak można go wykorzystać.

Trening z plecakiem - o co w tym chodzi?

Zacznijmy od tego, że nie każdy ma szybki dostęp do zestawu hantli i kettli, ale chyba mało kto nie ma w domu plecaka. Przy odrobinie kreatywności każdy może więc stworzyć z niego narzędzie do efektywnego treningu.

Trening z plecakiem dość mocno przypomina ćwiczenia z sandbagiem - workiem wypełnionym piaskiem. Można go zatem wykorzystywać jako obciążenie podczas ćwiczeń funkcjonalnych, zastąpić nim klasyczne hantle lub wykorzystywać jego dynamikę, zupełnie jak w czasie treningu z kettlami. Przesunięty środek ciężkości oraz poruszające się w czasie ćwiczeń obciążenie kładą nacisk na kontrolę i stabilizację wykonywanych ruchów.

Największą zaletą treningu z plecakiem jest jego łatwa dostępność - można przeprowadzić go w dowolnych warunkach, łatwo dobrać obciążenie do indywidualnych możliwości fizycznych, a liczba wariantów ćwiczeń, które można wykonać, zależy tak naprawdę jedynie od wyobraźni zawodnika.

Jak przygotować się do treningu z plecakiem?

W większości przypadków typowy plecak szkolny będzie dla Ciebie wystarczający, a nada się prawie każdy. Przygotowując się do ćwiczeń, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii praktycznych, które wpłyną na poziom komfortu w czasie treningu. Wystające elementy - klamry, zamki, sprzączki, tasiemki - mogą przeszkadzać w wykonywaniu niektórych ruchów, ulec uszkodzeniom lub być przyczyną drobnych, ale irytujących urazów (otarcia, skaleczenia). Dlatego „poważne” plecaki turystyczne lub skórzane tornistry w tradycyjnym stylu niekoniecznie będą najlepszym wyborem. Gdy chodzi o sprzęt do ćwiczeń, mniej znaczy więcej. Prosty, pozbawiony nadmiarowych dodatków, plecak o regularnych kształtach, wykonany z odpowiednio wytrzymałego materiału, który zapewni nam pewny chwyt, sprawdzi się tu idealnie.

Co może pełnić funkcję obciążenia? Odpowiedź brzmi: cokolwiek, co zmieści się do plecaka! Hantle lub talerze, książki, zeszyty, butelki z napojami, zawartość szuflady z ubraniami… Wszystko, co masz pod ręką.

Obciążenie dobieramy stosownie do indywidualnych możliwości - przed rozpoczęciem treningu warto więc postawić plecak na domowej wadze, by kontrolować, ile kilogramów do niego trafiło. Warto też pomyśleć o łatwej zmianie obciążenia w trakcie treningu oraz takim ułożeniu zawartości plecaka, by twarde i wystające elementy nie przeszkadzały nam w wykonywaniu ćwiczeń. Dlatego dobrym pomysłem na obciążenie plecaka treningowego będzie zestaw wypełnionych piaskiem butelek PET o różnych objętościach oraz duży koc. Znając ciężar butelek, można szybko i precyzyjnie regulować obciążenie plecaka, a koc ustabilizuje i zabezpieczy jego zawartość. No i można się na nim zrelaksować po udanym treningu w plenerze!

O tak oczywistych kwestiach, jak właściwe odżywianie i nawadnianie, strój sportowy oraz starannie przeprowadzona rozgrzewka chyba nie musimy przypominać?