Bieżnia mechaniczna - pierwsze kroki do udanego treningu

Bieżnia mechaniczna to typowy element wyposażenia każdego klubu fitness i coraz popularniejszy sposób na trening cardio. Ale czy bieganie na bieżni rzeczywiście przynosi pożądane efekty? Przyglądamy się zaletom tego treningu i podpowiadamy, od czego warto go zacząć.

Praktyczne atuty biegania na bieżni mechanicznej sprawiają, że coraz więcej osób przekonuje się do tej formy treningu - traktując ją jako samodzielny trening cardio lub dodatek do treningu biegowego w terenie.

Poznaj 5 zalet biegania na bieżni

  1. Łatwa dostępność

Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, wystarczy znaleźć najbliższy klub fitness, by skorzystać z możliwości treningu biegowego. Bieganie na bieżni uniezależnia od dostępności konkretnych tras biegowych. Tę formę treningu możesz zrealizować praktycznie wszędzie.

  1. Pod dachem

Za zimno, za ciepło, pada deszcz, leży śnieg, zaraz będzie ciemno… Tyle doskonałych wymówek, by nie pobiegać! Bieganie na bieżni mechanicznej odbywa się pod dachem, na oświetlonej sali, w stałej i komfortowej temperaturze. Pozwala to trenować niezależnie od pory roku, dnia i pogody.

  1. Brak przeszkód

Każdy, kto biegał w terenie wie, że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Piesi, psy, przeszkody, ruch uliczny… Zmieniające się warunki wymuszają zmiany tempa i nie pozwalają w stu procentach skupić się na założeniach treningowych. Na bieżni nic takiego Ci nie grozi - dzięki temu trenujesz dokładniej i efektywniej.

  1. Biegasz jak chcesz

Nowoczesne bieżnie mechaniczne umożliwiają precyzyjne zaprogramowanie warunków treningu. Łatwo dostosujesz do swoich potrzeb czas biegu, tempo, intensywność i stopień pochylenia nawierzchni. Możesz skorzystać także ze specjalnych programów odwzorowujących specyficzne warunki biegowe lub przeprowadzić dokładny trening interwałowy.

  1. Tanio i dobrze

Do biegania na bieżni wystarczy podstawowy strój sportowy i para dobrych butów (5 sposobów, by znaleźć tę idealną dla siebie znajdziesz TUTAJ). Nie potrzebujesz wydawać ciężko zarobionych pieniędzy na obuwie o podwyższonym poziomie amortyzacji, bieliznę termoaktywną, odzież dostosowaną do specyficznych warunków pogodowych, lampę czołową i wiele innych kosztownych gadżetów, których przydatność może okazać się wątpliwa.

Biegaj na zdrowie!
 

Bez względu na to, czy biegasz na bieżni czy na zewnątrz, dostarczasz swojemu organizmowi tych samych dobrodziejstw płynących z treningu biegowego. Oto najczęściej wspominane korzyści, które osiągamy dzięki bieganiu.

  • Zdrowe serce i układ krążenia

Bieganie na bieżni rozwija wydolność krążeniowo-oddechową. Przekłada się to nie tylko na poprawę ogólnej kondycji, ale także zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Trening na bieżni może okazać się pomocny w walce z nadmiernym poziomem cholesterolu oraz podwyższonym ciśnieniem krwi.

  • Sprawny kręgosłup

Bieganie na bieżni angażuje przede wszystkim mięśnie nóg i pośladków, ale także ma korzystny wpływ mięśnie posturalne, odpowiedzialne za stabilizację naszej sylwetki. Nie zastąpi wprawdzie porządnego treningu siłowego, ale pomoże zadbać o kręgosłup nadwerężony siedzącym trybem życia.

  • Szczupła sylwetka

Bieganie na bieżni to także najbardziej efektywny sposób na spalanie kalorii spośród treningów wykonywanych na maszynach. Typowy trening na bieżni przekłada się na do 40% więcej spalonych kalorii niż w przypadku roweru stacjonarnego [7]. To sprawia, że bieżnia to dobry sposób na zrzucenie nadmiarowych kilogramów - rzecz jasna, jeśli trenujesz regularnie i stosujesz zdrową dietę.

  • W zdrowym ciele zdrowy mózg

Mądrość ludowa głosi, że bieganie na bieżni, podobnie jak wiele innych form wysiłku fizycznego, wpływa pozytywnie na nasz ogólny nastrój i kondycję psychiczną. Znalazło to swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Eksperci ustalili także, że bieganie wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu w obszarach takich jak pamięć, zdolność koncentracji, planowanie i organizacja oraz kontrola impulsów [11].

  • Lepszy sen

Bieganie na bieżni wspomaga wydzielanie melatoniny - hormonu, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za jakość ludzkiego snu. Naukowcy ustalili, że kilka miesięcy regularnych treningów biegowych w ciągu dnia przekłada się na ok. 45 minut więcej snu w ciągu nocy [12].

Czy bieganie jest bezpieczne dla stawów?

Przez wiele lat sądzono, że regularne treningi biegowe mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawów, zwłaszcza kolanowych. Naukowcy udowodnili jednak coś zupełnie przeciwnego - badania wykazały, że bieganie nie tylko nie wpływa negatywnie na stan kolan, ale także chroni przed zwyrodnieniami stawów biodrowych [3].

Konstrukcja bieżni mechanicznej zapewnia dodatkowy poziom ochrony przed urazami i kontuzjami dzięki amortyzacji, jaką zapewnia ćwiczącym. Docenią to początkujący biegacze oraz osoby starsze, dla których bieganie po nawierzchniach betonowych może wiązać się z pewnym dyskomfortem.