Batony proteinowe – 5 prostych przepisów na ich zdrową wersję

Domowe batony proteinowe pozwolą zapanować nad głodem i uchronią Cię przed sięgnięciem po niezdrową przekąskę. Sprawdzają się jako posiłek po siłowni, w pracy, ale też w roli smakołyka do kawy. Oto 5 różnorodnych, niezawodnych przepisów na białkowe domowe batony, które skradną Twoje serce.

Anna Urbańska

Potrzebujesz przepisu na wysokoenergetyczne batony proteinowe, które sprawdzą się jako przekąska podczas wysiłku, czy preferujesz niskokaloryczną wersję idealną na redukcję? Wolisz uzyskać odpowiednią dawkę białka w batonie dzięki orzechom i innym naturalnym dodatkom, czy nie przeszkadza Ci dodatek odżywki w proszku? Szukasz ekspresowego przepisu na batony białkowe, które będą od razu gotowe do zjedzenia, czy liczysz się z koniecznością rozgrzewania piekarnika?

Niezależnie od tego, jakie są Twoje odpowiedzi na powyższe pytania, na pewno znajdziesz tu przepis idealny dla Ciebie. Koniec z wydawaniem fortuny na niewielkie sklepowe batony z napisem PROTEIN o wątpliwym składzie. Poznaj 5 doskonałych przepisów na białkowe batony, które są warte wypróbowania.

Ile białka w batonie proteinowym?

Baton proteinowy ma Cię nasycić i stanowić zbilansowaną przekąskę? Najprawdopodobniej dawka 7-10 g białka Ci wystarczy. Miks orzechów, ziaren, pestek i masła orzechowego bez problemu zapewni tę optymalną porcję. Jeśli chcesz stworzyć baton proteinowy, który będzie prawdziwą bombą białkową, celuj w 15-25 g białka w porcji. By uzyskać taką zawartość łatwiej skorzystać z białka w proszku: dobierz swój ulubiony smak i rodzaj odżywki białkowej.

Ile węglowodanów w batonie białkowym?

Komponując domowe batony białkowe, masz pełną kontrolę nad ich składem. To oczywiście zaleta, bo możesz unikać różnych konserwantów i innych niepożądanych dodatków. Ma to jednak jeszcze inny ważny benefit: panujesz w pełni nad jego makroskładnikami. Szczególnie istotna będzie tu kontrola nad zawartością węglowodanów.

Jeśli stosujesz dietę na masę albo chcesz zjeść baton przed lub w trakcie długotrwałego wysiłku (np. przy długodystansowym biegu czy na wycieczce górskiej), warto go wzbogacić w proste węglowodany: suszone owoce, banany, daktyle, rodzynki, miód, syrop klonowy.

Jeśli ma on dostarczyć głównie protein, a wolisz ograniczyć węglowodany, dorzuć więcej orzechów, wiórki kokosowe i białko w proszku. Słodki smak tym wypadku zapewnią: stewia, słodzik w tabletkach lub kroplach, erytrol i ksylitol.

Przeczytaj też: 10 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o słodziki w diecie.

Baton białkowy – niskokaloryczna przekąska czy doładowanie energii?

Nie każdy domowy baton można nazwać batonem proteinowym. Zanim przystąpisz do gotowania, zbierania składników i wyszukiwania przepisów, przemyśl, czego oczekujesz. Czy faktycznie chcesz białkowej przekąski, czy może chodzi Ci bardziej o batony energetyczne? Te drugie nie mają pokaźnej porcji białka, ale dostarczają więcej węglowodanów.

Kaloryczność batów proteinowych jest naprawdę różnorodna. Możesz zrobić batony, które doskonale „dobiją” kalorie w diecie na masę lub gdy masz problem ze zbyt niską podażą energii. W takich batonach dobrze sprawdzi się sporo masła orzechowego, pestki, orzechy, miód, ekspandowane zboża, a także gorzka czekolada.

Po drugiej stronie są batony białkowe, które wcale nie będą jednocześnie kaloryczną bombą – np. na redukcję. Lepiej sięgać wtedy po batony twarogowe lub proteinowe z dodatkiem białka w proszku, które mają mniejszą gęstość energetyczną.

Dobierz wersję najlepiej dopasowaną do Twoich preferencji, celów i jadłospisu.