Batony proteinowe – 5 prostych przepisów na ich zdrową wersję

Domowe batony proteinowe pozwolą zapanować nad głodem i uchronią Cię przed sięgnięciem po niezdrową przekąskę. Sprawdzają się jako posiłek po siłowni, w pracy, ale też w roli smakołyka do kawy. Oto 5 różnorodnych, niezawodnych przepisów na białkowe domowe batony, które skradną Twoje serce.

Anna Urbańska

Potrzebujesz przepisu na wysokoenergetyczne batony proteinowe, które sprawdzą się jako przekąska podczas wysiłku, czy preferujesz niskokaloryczną wersję idealną na redukcję? Wolisz uzyskać odpowiednią dawkę białka w batonie dzięki orzechom i innym naturalnym dodatkom, czy nie przeszkadza Ci dodatek odżywki w proszku? Szukasz ekspresowego przepisu na batony białkowe, które będą od razu gotowe do zjedzenia, czy liczysz się z koniecznością rozgrzewania piekarnika?

Niezależnie od tego, jakie są Twoje odpowiedzi na powyższe pytania, na pewno znajdziesz tu przepis idealny dla Ciebie. Koniec z wydawaniem fortuny na niewielkie sklepowe batony z napisem PROTEIN o wątpliwym składzie. Poznaj 5 doskonałych przepisów na białkowe batony, które są warte wypróbowania.

Ile białka w batonie proteinowym?

Baton proteinowy ma Cię nasycić i stanowić zbilansowaną przekąskę? Najprawdopodobniej dawka 7-10 g białka Ci wystarczy. Miks orzechów, ziaren, pestek i masła orzechowego bez problemu zapewni tę optymalną porcję. Jeśli chcesz stworzyć baton proteinowy, który będzie prawdziwą bombą białkową, celuj w 15-25 g białka w porcji. By uzyskać taką zawartość łatwiej skorzystać z białka w proszku: dobierz swój ulubiony smak i rodzaj odżywki białkowej.