Buty do biegania - 5 sposobów, by znaleźć swoją idealną parę

Bieganie to stosunkowo niedrogi sport. Największą inwestycją mogą się okazać właściwe buty. Jakimi kryteriami warto kierować się w poszukiwaniu idealnej pary? Podpowiadamy!

Swego czasu media obiegły reportaże poświęcone plemieniu „urodzonych biegaczy”. Społeczność ta słynęła nie tylko z wyśmienitych wyników na długich dystansach, ale również (a może przede wszystkim) z obuwia, w jakim te dystanse przebywała. Chodziło bowiem o proste, ręcznie robione sandały, tak różne od tego, co zwykle kojarzy się z obuwiem biegowym. Informacje o plemieniu Tarahumara zbiegły się z modą na naturalne bieganie. Część firm zaproponowała wówczas modele niemal płaskie, o minimalnej amortyzacji. Problem polega jednak na tym, że bieg bez obuwia albo w bardzo minimalistycznych modelach, to nie rozrywka dla każdego.

W warunkach laboratoryjnych – owszem można powiedzieć, że ludzka stopa to najdoskonalszy model buta, stworzony przez samą naturę dla gatunku, który może, a wręcz powinien, pozostawać długo w ruchu, pokonując dzień w dzień duże dystanse. Tyle że w realnym świecie nie jesteśmy już od dawna plemionami wędrownymi. Nasze stopy od pierwszych kroków przyzwyczajane są do obuwia i sztucznych nawierzchni. Nasze kręgosłupy należą do osób częściej przyjmujących pozycję siedzącą niż przemierzających dziesiątki kilometrów dziennie, by upolować zwierzynę. Potrzeby ludzi zakorzenionych w nowoczesnej cywilizacji, wymagają nowoczesnych rozwiązań. Takich, które odpowiednio ustawią stopę, zamortyzują uderzenie o podłoże, w efekcie chroniąc nie tylko mięśnie nóg, ale i kręgosłup, a także pozwolą realizować aktualne plany treningowe w określonym terenie. To oczywiście nie znaczy, że naturalne obuwie biegowe jest złe. Nie jest jednak dla każdego. Nie jest nawet dla większości z nas.

No dobrze, ale skoro ręcznie robione sandały czy bieganie na boso odpada, jak w takim razie wybrać buty biegowe? Jest to przecież niemały wydatek, a w razie pomyłki ryzykujesz nie tylko utratę pieniędzy, ale także kontuzje, niewygodę, spadek motywacji czy słabe wyniki. Na szczęście oferta jest tak bogata, że gdzieś tam czekają też buty wprost stworzone dla Ciebie, w których bieganie będzie efektywne, zdrowe i przyjemne (więcej o zaletach tego sportu przeczytasz TUTAJ).