Buty do wspinaczki - jakie wybrać? Porady dla początkujących i zaawansowanych

Bez względu na to, czy stawiacie pierwsze kroki na ścianach i skałkach, czy przeszliście już całe kilometry dróg wspinaczkowych - wszystko zaczyna się od dobrych butów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dla tych, co pierwszy raz…

Wielu producentów, rozmaite typy i modele obuwia wspinaczkowego dostępne na rynku oraz zalew informacji podkreślających zalety i wady różnorodnych rozwiązań… To wszystko sprawia, że pierwsze podejście do zakupu butów wspinaczkowych może okazać się nie lada wyzwaniem dla osoby początkującej. Wystarczy jednak, że zwrócisz uwagę na kilka podstawowych parametrów, aby pierwsze buty do wspinaczki okazały się dokładnie tym, czego potrzebujesz.

5 cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze butów wspinaczkowych

  1. Kształt

Gdy przyjrzysz się butom do wspinaczki, szybko zauważysz, że linia palce-pięta nie jest prosta. Widoczne jest charakterystyczne wygięcie w kierunku dużego palucha stopy. To samo widać w profilu podeszwy - palce stopy są wyraźnie ściągnięte ku spodowi a pięta mocno zaakcentowana. Buty do wspinaczki projektuje się z pewnym stopniem asymetrii, wymuszającym specyficzne ułożenie stopy użytkownika. Najbardziej agresywnym profilowaniem cechują się buty dla wyczynowców.

Problem w tym, że początkujący wspinacz nie tylko nie będzie wiedział, jak skorzystać z takiej geometrii obuwia, ale po prostu nie wytrzyma zbyt długo w butach dla profesjonalisty. Można zatem powiedzieć, że pierwsze buty do wspinaczki powinny jak najbardziej przypominać obuwie, w jakim chodzisz na co dzień. Najlepszym wyborem będą modele o niskim stopniu asymetrii, które zapewnią dość naturalne ułożenie stopy i największy poziom komfortu.

  1. Rozmiar

Przymierzając buty do wspinaczki, warto pamiętać, że po włosku mówi się na nie le scarpette. Dlaczego? Po pierwsze, chodzi tu o „buciki”, a więc małe, ciasno dopasowane obuwie. Po drugie, buty do wspinaczki nosi się bez skarpetek - i w taki sposób należy je przymierzać. Pamiętaj też o przycięciu paznokci u stóp!

Długość buta jest ściśle powiązana z jego stopniem asymetrii. Agresywnie profilowane modele wymuszają podgięcie palców stóp. Istnieją trzy sposoby ich dopasowania:

  • komfortowy = długość stopy +5 do +10 mm
  • przylegający = długość stopy +/-5 mm
  • wyczynowy = długość stopy -5 do -10 mm.

Najlepszym wyborem dla początkującego wspinacza będzie but nieco luźniejszy, ale bardziej komfortowy. Pamiętaj jednak, że długość stopy to nie tylko jeden wymiar - istotna jest także jej szerokość oraz wysokość w podbiciu. Dobrze dobrany pierwszy but wspinaczkowy powinien obejmować stopę podobnie jak skarpetka - ciasno, ale bez nieprzyjemnego ucisku oraz ocierania kostki i ścięgna Achillesa. Dlatego nie należy zbyt mocno sugerować się numerem buta. Faktyczne rozmiary obuwia mogą różnić się między producentami i modelami, a dobrze dobrany but do wspinaczki to ten, który będzie najlepiej trzymał się Twojej stopy.