6 rad dla początkujących biegaczy

Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zaczniesz biegać!

Marta Jusińska

Wydaje Ci się, że bieganie i odpoczynek nie idą w parze? Tutaj się mylisz. Po treningu Twoje ciało wydziela endorfiny – hormony szczęścia, dlatego po bieganiu czujesz się dużo lepiej niż przed. Żeby czerpać jak najwięcej z korzyści z biegania, warto zadbać o kilka szczegółów.

POZNAJ RADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH BIEGACZY:

1. Wyznacz sobie cel.

Zanim wyjdziesz na swój pierwszy biegowy trening pomyśl nad celem, który chcesz osiągnąć. Zapisz go na kartce i powieś w widocznym miejscu. Cel sformułowany na piśmie daje psychologiczny efekt samomotywacji do pracy. Pamiętaj, że cel musi być dobrze sformułowany z konkretną datą realizacji, np. „jesienią 2017 przebiegnę swój pierwszy maraton w Krakowie”. Nie wystarczy tylko: jesienią przebiegnę maraton.

2.    Zachowaj spokój i zdrowy rozsądek.


W sporcie pośpiech w osiągnięciu lepszych rezultatów może prowadzić do kontuzji i rozczarowania, a co za tym idzie – do spadku motywacji i rezygnacji z osiągnięcia celu. Nie bój się biegać powoli.  Niech Twoim celem będzie przebiegnięcie 20 minut ciągłym biegiem bez zatrzymywania się.


3.     Kluczem do celu jest cierpliwość.


Niezależnie od tego, jaki cel wybierasz – schudnięcie 5 kg czy poprawa życiówki na 10 km – potrzebujesz na to trochę czasu. Jeśli działasz konsekwentnie, regularnie wychodzisz na treningi, realizujesz swoje założenia treningowe, zdrowo się odżywiasz – efekty przyjdą. Jako początkowy biegacz, nie skupiaj się na dystansie i prędkości biegu, lecz na regularnym trenowaniu.