10 zalet biegania, które przekonają Cię do tego sportu

Dlaczego biegasz? Dla lepszej formy? Dla smukłej sylwetki? Dla lepszej kondycji? Dla przewietrzenia głowy? A może po prostu dlatego, że to lubisz? Każdy powód jest dobry, ale my podsuniemy Ci jeszcze kilka zalet tej aktywności fizycznej, o których nie wszyscy wiedzą. Jeżeli więc buty kurzą się w szafie, wyciągnij je i ruszaj na przebieżkę - bo naprawdę warto.

Bieganie wspiera zdrowie psychiczne

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach American College of Sports Medicine, nawet 30 minut spędzonych na bieżni poprawia samopoczucie osób z depresją i/lub z zaburzeniami. Z kolei nawet 10 minut aktywności fizycznej może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie.

Bieganie może pozytywnie wpływać na kolana

I znów potwierdzają to badania! Bieganie nie będzie „niszczyć kolan“, a objawy bólu w stawach świadczą o przetrenowaniu, źle dobranych butach lub niewłaściwej technice. Bieganie wpływa za to pozytywnie na gęstość kości, dzięki czemu stają się one mocniejsze.

 Bieganie może wpływać na lepszy sen

Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na jakość snu. Bieganie zwiększa wydzielanie seratoniny, a ten hormon bierze udział w cyklu snu i czuwania. Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby bieganie wspierało twoją walkę z bezsennością, wybieraj łagodne treningi. Slow-jogging będzie idealnym rozwiązaniem!

Bieganie jest dobre dla serca

Nawet krótkie wybiegania mogą zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach Journal of the American College of Cardiology. W porównaniu z osobami niebiegającymi, biegacze wykazali o 30% niższe ryzyko śmierci wynikające ze złego stanu zdrowia i o 45% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca lub udaru mózgu.