Strefy tętna – czym są i dlaczego warto je znać?

Przemyślany trening, a więc coś więcej niż zwykłe zażywanie ruchu, powinien uwzględniać tak zwane strefy tętna. To pozwala ustalać precyzyjniejsze cele i je realizować - na przykład poprawić formę lub spalić tkankę tłuszczową. Co warto wiedzieć o strefach tętna i jak z nimi pracować?

Co to jest strefa tętna?

To określenie na zakres naszego tętna, który mierzymy w uderzeniach na minutę. Strefy służą do tego, aby monitorować intensywność ćwiczeń w trakcie trwania treningu, ale mogą być też przydatne do monitorowania tętna w trakcie wykonywania innych, codziennych czynności.

Ile wyróżniamy stref tętna?

Główny podział obejmuje pięć stref w zakresie od 50% do 100% przedziału tętna maksymalnego [1]. Oznacza to, że chcąc osiągnąć konkrety cel (na przykład schudnąć), należy ćwiczyć w określonym tempie. Dlaczego? Każda strefa tętna to inne przemiany energetyczne, które będą sprzyjać na przykład redukcji tkanki tłuszczowej, poprawie wydolności itp. Znajomość stref tętna pozwala dopasować rodzaj ćwiczeń do potrzeb, a także śledzić postępy.

  • Strefa I - bardzo lekka (50-60% tętna maksymalnego)

Pozwala poprawić ogólny stan zdrowia oraz daje możliwość regeneracji po innych, trudniejszych ćwiczeniach. Korzyścią z treningu w tej strefie tętna będzie rozgrzewka przed innymi ćwiczeniami albo też uspokojenie organizmu po wysiłku. Ćwiczenia w tej strefie zalecane są dla każdego, a zwłaszcza dla osób o słabej kondycji lub tych, które dopiero zaczynają się ruszać (lub wracają po długiej przerwie).

Proponowane ćwiczenia: spacer, spokojna joga, łagodne rozciąganie.

  • Strefa II - lekka (60-70% tętna maksymalnego)

Pozwala na zwiększenie ogólnej wytrzymałości, będzie sprzyjać spalaniu tkanki tłuszczowej oraz regeneracji organizmu. Ćwiczenia w tej strefie są komfortowe, nie spowodują zadyszki, a jedynie lekkie pocenie się - to tempo można porównać do truchtu.  Świetnie sprawdzą się u osób, które chcą schudnąć oraz poprawić pracę układu krążeniowo-oddechowego.

Proponowane ćwiczenia: nordic walking, trekking, średnio intensywna joga.

  • Strefa III - umiarkowana (70-80% tętna maksymalnego)

Pozwala popracować nad wytrzymałością tlenową (zdolnością do ciągłego wykonywania aktywności) oraz efektywnością. To opcja dla osób o dobrej kondycji, które chcą poprawiać swoje wyniki, a przy okazji poczuć lekkie zmęczenie mięśni.

Proponowane ćwiczenia: aerobic, pływanie, bieganie, jazda na rolkach, ścianka wspinaczkowa, zumba.

  • Strefa IV - intensywna (80-90% tętna maksymalnego)

Umożliwia poprawę wydolności oraz wytrzymałości startowej. Podczas takiego treningu porządnie się zmęczysz, oddech stanie się ciężki, a mięśnie będą poddane intensywnemu wysiłkowi - organizm nie będzie usuwać kwasu mlekowego z mięśni, przez co zwiększana będzie jego tolerancja. To doskonała opcja dla osób zaawansowanych w sporcie.

Proponowane ćwiczenia: intensywny trening na siłowni lub pływanie, squash, szybki bieg, spinning.

  • Strefa V - bardzo intensywna (powyżej 90% tętna maksymalnego)

Poprawia wytrzymałość szybkościową, ale sam trening jest naprawdę wyczerpujący i powoduje utratę tchu, więc może trwać nie dłużej niż kilka minut. To opcja dla osób, które mają duże doświadczenie w aktywności sportowej i wiedzą, jak pracować w trakcie bardzo krótkich interwałów. W tej strefie najlepiej odnajdą się zawodowcy.

Proponowane ćwiczenia: sprint, bardzo intensywny spinning, kolarstwo górskie.