Nordic walking - jak chodzić, aby dojść do wymarzonych rezultatów?

Nordic walking to połączenie dynamicznego marszu z techniką rodem z narciarstwa biegowego. Ten rodzaj aktywności angażuje wiele grup mięśni, więc powinien lepiej przekładać się na szybsze spalanie kalorii niż typowy spacer. Czy na pewno? Przyglądamy się zaletom nordic walkingu i podpowiadamy, jak chodzić, żeby schudnąć!

Nordic walking - o co w tym chodzi?

W ogromnym uproszczeniu nordic walking to spacer z kijkami, który przypomina jazdę na nartach biegowych. Dynamicznemu, aktywnemu marszowi towarzyszy rytmiczna, równomierna praca ramion, które prowadzą kijki i odpychają się nimi od podłoża.  Prawidłowo wykonana technika takiego marszu angażuje do 90% naszych mięśni i pozwala spalić ok. 400 kalorii w ciągu godziny treningu, podczas gdy w przypadku zwykłego marszu będzie to ok. 280 kcal/h. Nordic walking można uprawiać zupełnie jak każdy spacer - bez względu na porę dnia, miejsce zamieszkania i warunki pogodowe.

Kto skorzysta na nordic walking?

Nordic walking to aktywność o niskiej intensywności. Zastosowanie kijków odciąża kręgosłup, biodra oraz kolana - obciążenie kości i stawów jest do 2,5 raza mniejsze niż w przypadku joggingu. To sprawia, że sport ten stał się popularny w szczególności wśród osób starszych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą pozwolić sobie na uprawianie dyscyplin o większej intensywności.

Nie zmienia to jednak faktu, że nordic walking to aktywność dla każdego, a jej dobroczynny wpływ na organizm docenią przede wszystkim osoby:

  • z wysoką nadwagą, dla których klasyczny jogging oznacza ryzyko urazów stawów;
  • powracające do sportu, po przebytych urazach - z tych samych powodów;
  • praktykujące siedzący tryb życia - nordic walking pomaga zadbać o prawidłową postawę oraz rozluźnia napięcie mięśniowe szyi i barków;
  • które nie lubią się męczyć - uprawianie nordic walking jest (subiektywnie) mniej męczące od zwykłego marszu i rzadziej łączy się z odczuwaniem opóźnionej bolesności mięśni, czyli tzw. zakwasów;
  • które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z jakąkolwiek aktywnością fizyczną - niska intensywność oraz bardzo małe ryzyko kontuzji sprawiają, że nordic walking to dobry pomysł na rozpoczęcie swojej przygody ze sportem.