Zumba – czy dzięki treningowi w rytm muzyki można schudnąć?

Zumba to popularna forma zajęć fitness, która szturmem podbiła świat, łącząc energiczne ruchy aerobiku z rytmami muzyki latynoskiej. Zumba jest nie tylko przyjemna i wciągająca, ale oferuje również szeroki zakres korzyści zdrowotnych: od spalania kalorii i lepszego funkcjonowania układu krążenia, aż po redukcję stresu i poprawę nastroju. Czy od tego rodzaju ćwiczeń rzeczywiście możesz też skutecznie schudnąć?

Agata Brama

Odchudzanie a aktywność fizyczna

Każdy z nas każdego dnia spala określoną liczbę kalorii. Liczba ta jest zależna od wielu czynników, m.in. wieku, płci, stanu zdrowia, tego jak dużo masy mięśniowej posiadamy oraz… ile ruszamy się w ciągu dnia.

Celowo używam tutaj określenia „ruszać się”, a nie „trenować”. Liczba spalanych dziennie kalorii nie zależy bowiem wyłącznie od rodzaju i ilości treningów, ale od dziennej dawki ruchu ogółem. Zupełnie inną przemianę materii będzie miała osoba dojeżdżająca do pracy rowerem, pracująca fizycznie i wychodząca kilka razy dziennie na spacer z psem, w porównaniu do osoby pracującej przy biurku i poruszającej się głównie samochodem.

Oznacza to, że każdy ruch, jaki wykonujesz w ciągu dnia – niezależnie czy będzie to spacer, jazda na wrotkach czy taniec – będzie zwiększał Twoje wydatki energetyczne. Z kolei, aby schudnąć, musisz być w stanie tzw. deficytu kalorycznego, czyli spalać więcej kalorii niż potrzebuje Twój organizm. Można to osiągnąć poprzez zmniejszenie dziennego spożycia żywności, zwiększenie aktywności fizycznej, a najlepiej łącząc obie te metody.

Czy dzięki Zumbie można schudnąć?

Zumba to forma ćwiczeń aerobowych inspirowana tańcem latynoskim. Wysiłek aerobowy to taki, podczas którego tętno nie osiąga wartości wyższej niż 70% tętna maksymalnego (które obliczamy, odejmując swój wiek od 220) – dlatego aktywność tego typu uznaje się zazwyczaj za trening o średniej lub nawet niskiej intensywności. Przykładem ćwiczeń aerobowych będzie np.: bieganie, jazda na rowerze, pływanie… oraz taniec (o jego korzyściach więcej przeczytasz TUTAJ).

Aktywność aerobową często poleca się w trakcie odchudzania. „Cardio” w postaci spaceru po bieżni, jazdy na rowerze stacjonarnym czy orbitreku jest częstym dodatkiem do treningu na siłowni wśród osób, które chcą zrzucić nadmierną masę ciała. Dlaczego zumba miałaby nie być właśnie taką sesją cardio?