Zumba – czy dzięki treningowi w rytm muzyki można schudnąć?

Zumba to popularna forma zajęć fitness, która szturmem podbiła świat, łącząc energiczne ruchy aerobiku z rytmami muzyki latynoskiej. Zumba jest nie tylko przyjemna i wciągająca, ale oferuje również szeroki zakres korzyści zdrowotnych: od spalania kalorii i lepszego funkcjonowania układu krążenia, aż po redukcję stresu i poprawę nastroju. Czy od tego rodzaju ćwiczeń rzeczywiście możesz też skutecznie schudnąć?

Agata Brama

Odchudzanie a aktywność fizyczna

Każdy z nas każdego dnia spala określoną liczbę kalorii. Liczba ta jest zależna od wielu czynników, m.in. wieku, płci, stanu zdrowia, tego jak dużo masy mięśniowej posiadamy oraz… ile ruszamy się w ciągu dnia.

Celowo używam tutaj określenia „ruszać się”, a nie „trenować”. Liczba spalanych dziennie kalorii nie zależy bowiem wyłącznie od rodzaju i ilości treningów, ale od dziennej dawki ruchu ogółem. Zupełnie inną przemianę materii będzie miała osoba dojeżdżająca do pracy rowerem, pracująca fizycznie i wychodząca kilka razy dziennie na spacer z psem, w porównaniu do osoby pracującej przy biurku i poruszającej się głównie samochodem.

Oznacza to, że każdy ruch, jaki wykonujesz w ciągu dnia – niezależnie czy będzie to spacer, jazda na wrotkach czy taniec – będzie zwiększał Twoje wydatki energetyczne. Z kolei, aby schudnąć, musisz być w stanie tzw. deficytu kalorycznego, czyli spalać więcej kalorii niż potrzebuje Twój organizm. Można to osiągnąć poprzez zmniejszenie dziennego spożycia żywności, zwiększenie aktywności fizycznej, a najlepiej łącząc obie te metody.