Dlaczego warto tańczyć? 4 korzyści dla ciała i zdrowia

Taniec to jeden z najstarszych znanych ludzkości rodzajów aktywności fizycznej. To nieodłączny element kultury, który wykonują nie tylko profesjonaliści. Tańczą wszyscy – od małych dzieci podczas przedszkolnych zabaw, przez nastolatków i dorosłych na imprezach, po seniorów w trakcie dancingów w czasie pobytu w sanatorium. Tańczą też wszelkie narodowości świata. Wiele krajów posiada nawet swoje tańce narodowe, które są stałym elementem różnych uroczystości. Czy ten uniwersalny sposób na ruch może przynieść Ci coś więcej niż tylko dobrą zabawę?

Agata Brama

Poznaj 4 korzyści płynące z tańca

1. Lepsza kondycja dzięki tańczeniu

Taniec to świetny trening cardio, który poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ciągły ruch podczas tańca o wysokiej intensywności przyspiesza bicie serca i przepływ krwi, poprawiając ogólny stan układu krwionośnego, a także wydolność tlenową.

Zdrowe i szczupłe ciało to nie tylko dobra kondycja, ale również silne i elastyczne mięśnie. Taniec z powodzeniem możemy traktować jako trening kondycyjny. Warto go łączyć również z innymi aktywnościami – np. treningiem wzmacniającym (siłownia, pilates) czy z rozciąganiem (stretching, joga). Z kolei, jeśli już skupiamy się np. na ćwiczeniach siłowych, taniec może być świetną alternatywą dla treningu aerobowego wykonywanego na maszynach cardio (np. bieżni).