Dlaczego warto tańczyć? 4 korzyści dla ciała i zdrowia

Taniec to jeden z najstarszych znanych ludzkości rodzajów aktywności fizycznej. To nieodłączny element kultury, który wykonują nie tylko profesjonaliści. Tańczą wszyscy – od małych dzieci podczas przedszkolnych zabaw, przez nastolatków i dorosłych na imprezach, po seniorów w trakcie dancingów w czasie pobytu w sanatorium. Tańczą też wszelkie narodowości świata. Wiele krajów posiada nawet swoje tańce narodowe, które są stałym elementem różnych uroczystości. Czy ten uniwersalny sposób na ruch może przynieść Ci coś więcej niż tylko dobrą zabawę?

Agata Brama

Poznaj 4 korzyści płynące z tańca

1. Lepsza kondycja dzięki tańczeniu

Taniec to świetny trening cardio, który poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ciągły ruch podczas tańca o wysokiej intensywności przyspiesza bicie serca i przepływ krwi, poprawiając ogólny stan układu krwionośnego, a także wydolność tlenową.

Zdrowe i szczupłe ciało to nie tylko dobra kondycja, ale również silne i elastyczne mięśnie. Taniec z powodzeniem możemy traktować jako trening kondycyjny. Warto go łączyć również z innymi aktywnościami – np. treningiem wzmacniającym (siłownia, pilates) czy z rozciąganiem (stretching, joga). Z kolei, jeśli już skupiamy się np. na ćwiczeniach siłowych, taniec może być świetną alternatywą dla treningu aerobowego wykonywanego na maszynach cardio (np. bieżni).

2. Taniec na zmniejszenie stresu i zdrowie psychiczne

Tańczenie to także doskonały sposób na zmniejszenie poziomu stresu. Energetyczne ruchy w rytm muzyki poprawiają nastrój i zmniejszają napięcie emocjonalne poprzez zwiększenie uwalniania endorfin, czyli naszych naturalnych hormonów szczęścia.

Możesz tańczyć solo, nie tylko w klubie, ale nawet w domowym zaciszu i cieszyć się pozytywnymi efektami. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, jak udział w grupowych aktywnościach tanecznych może podnosić dobrostan ich uczestników. Tego typu zajęcia zapewniają większą motywację (np. poprzez obserwowanie innych) oraz poczucie przynależności do grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Dają również możliwość interakcji społecznych, które mogą mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie mentalne i samopoczucie. Te interakcje często przenoszą się poza salę zajęciową, nierzadko rozwijając w przyjaźnie, a to zapobiega poczuciu izolacji, które może wpływać na rozwój chorób psychicznych, w tym depresji.

Zaskakująco, taniec może również służyć jako forma medytacji lub praktyki uważności. Wymaga on skupienia swojej uwagi na kilku elementach jednocześnie – na muzyce, zapamiętaniu choreografii i ruchach własnego ciała. Pomaga to pozostać obecnym „tu i teraz” i chociaż na chwilę zapomnieć o zmartwieniach dnia codziennego.

O innych sposobach na przewlekły stres więcej przeczytasz TUTAJ.