Przewlekły stres? Zobacz, jak sobie z nim radzić łącząc trening ciała i umysłu

Kiedy stres staje się nieodłącznym elementem życia, nie wolno go bagatelizować. Sięganie po używki działa jak plaster - nie jest to działanie wspierające. Co zatem warto robić? Zmienić sposób, w jaki reaguje się na dane sytuacje. Poznaj 5 kroków skutecznej walki z przewlekłym stresem!

Aleksandra Łomzik

Stres jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. W niektórych sytuacjach może objawiać się jako ważna siła napędowa i motywacyjna. Stres jest naturalną odpowiedzią naszego organizmu na trudne sytuacje czy wyzwania i przygotowuje nas na starcie z nimi – podniesiony poziom adrenaliny przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie krwi i dostarcza nam energii.

Zwykle reakcja na stres reguluje się sama i gdy zagrożenie mija, organizm uspokaja się i wraca do normy. Niestety, w przypadku ciągłego i przewlekłego stresu, ta reakcja "walki lub ucieczki" nie wyłącza się, co może odbić się negatywnie, nie tylko na naszym samopoczuciu psychicznym, lecz także i fizycznym.

Przykłady niepożądanych skutków stresu są liczne i nie należy ich lekceważyć. Są to między innymi:

  • depresja, stany lękowe, problemy z pamięcią,
  • problemy z sercem, podniesione ciśnienie krwi,
  • problemy z układem pokarmowym,
  • migreny,
  • nerwobóle,
  • zaburzony rytm dobowy, problemy z zaśnięciem, uczucie zmęczenia.

Jak więc radzić sobie z dużą ilością stresu i zapobiegać jego niepożądanym skutkom?

Sposób na stres? Uważność

Przede wszystkim należy przyjrzeć się źródłom stresu w życiu i temu, w jaki sposób na niego reagujemy. Powody stresu mogą być przeróżne, a najczęściej wymieniane jego źródła to sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu, istotne zmiany w życiu takie jak przeprowadzka, zmiana pracy czy utrata bliskiej osoby.

Źródła stresu mogą mieć również podłoże psychologiczne, takie jak: objawy syndromu wypalenia zawodowego, brak systemu wsparcia czy też uczucie braku kontroli nad własnym życiem. Należy jednak być czujnym i nie spychać swojego komfortu psychicznego na drugi plan – te pojedyncze, na pierwszy rzut oka mało istotne źródła stresu, mogą się bowiem piętrzyć i dać o sobie znać dopiero wtedy, kiedy znajdziemy się w kryzysowej sytuacji, z której może być ciężko nam wybrnąć.

Załóżmy więc, że nie mamy wpływu na okoliczności, w których może nas dotknąć stres. Co więc możemy zrobić? Zawsze możemy pracować nad zmianą tego, w jaki sposób reagujemy na tego typu sytuacje.