Joga na upały – 5 asan wychładzających, które przyniosą Ci ulgę

Na zewnątrz skwar, a mimo to masz ochotę trochę się rozruszać i porozciągać. Tylko jak to zrobić, aby się nie przegrzać i by trening przyniósł też odrobinę wytchnienia? Twórca jogi klasycznej – Patanjali – zdefiniował ją jako „zatrzymanie poruszeń umysłu”. Okazuje się, że może ona też wpłynąć na zatrzymanie wzrostu temperatury ciała. Poznaj asany, które działają jak dobry cooldown i są idealnym wstępem do dłuższej chwili relaksu.

Anna Jankowska

Praktyka jogi podczas upałów – ogólne zasady

Wysoka temperatura połączona z wysiłkiem fizycznym to dla Twojego organizmu często spore wyzwanie. Każdą aktywność ruchową w takich warunkach należy dobrze przemyśleć, aby (zamiast poprawić samopoczucie) nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Podstawowe zasady dotyczące treningów w czasie upałów to:

  • Staraj się ćwiczyć z samego rana lub późnym wieczorem - unikaj wysiłku w środku dnia, zwłaszcza pomiędzy 11 a 14.
  • Odpowiednio przygotuj przestrzeń – rozłóż matę w cieniu lub porządnie przewietrz pokój/salę, w której będziesz ćwiczyć.
  • Wybieraj przewiewne i lekkie ubrania – najlepiej z naturalnym tkanin, zostaw też w szafie skarpetki, najwięcej skorzystasz, praktykując na boso.
  • Pamiętaj o nawodnieniu – uzupełniaj płyny na bieżąco. Lekarze zalecają, aby w czasie godzinnego treningu wypijać ok. 1,5 l wody. Przy dłuższym wysiłku warto już zastąpić ją napojem izotonicznym, aby zadbać o odpowiedni poziom elektrolitów.
  • Zrezygnuj z bardzo intensywnej praktyki – nawet jeśli na co dzień ćwiczysz ashtangę, pozwól sobie na zwolnienie tempa.

Więcej o tym, jaki wybrać dla siebie styl jogi, dowiesz się z jednego z bezpłatnych kursów eksperckich, przygotowanych specjalnie dla MultiSportowców – „Projekt joga. Namaste! Wzmacniaj ciało w ulubionych asanach”. Jeśli masz aktywną kartę MultiSport, dołącz do programu lojalnościowego Zaprojektuj Formę już dziś i odbieraj bony na przyjemności!

  • Skup się na asanach statycznych – zwłaszcza siedzących i leżących.
  • Stosuj jak najwięcej pozycji wychładzających (przykłady znajdziesz poniżej).