5 ćwiczeń, które znasz, nie wiedząc, że to też asany

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się siadać po turecku czy robić głęboki przysiad - czyli mówiąc potocznie kucać? A może na wychowaniu fizycznym w szkole lub teraz chodząc na siłownie, wzmacniasz mięśnie brzucha w pozycji deski - planku? Jeśli na kilka z tych pytań Twoją odpowiedzią jest „TAK!”, to joga wcale nie jest Ci obca!

Krystyna Dębicka

Wbrew pozorom, w praktyce jogi najważniejsze nie są skomplikowane i wymagające dużej elastyczności oraz siły akrobacje, które najczęściej widzimy na zdjęciach w social mediach. Joga to przede wszystkim dużo małych, wyglądających niepozornie ruchów, które wcale nie są trudne. Co więcej, może za chwilę się okaże, że nawet o tym nie wiedząc, już nie raz zdarzyło Ci się wykonać kilka podstawowych asan.

1. SWASTIKASANA LUB SUKHASANA - CZYLI PO PROSTU SIAD SKRZYŻNY

Myślę, że nie ma osoby, która nigdy w życiu, choćby przez chwilę nie siedziała w ten sposób! Siad skrzyżny - czy siad turecki - jest jedną z podstawowych pozycji w jodze. Często zaczyna się w niej praktykę, a w trakcie wykonuje się w tej pozycji też inne ćwiczenia, jak na przykład: rozciąganie boków tułowia poprzez podniesienie ramion w górę czy skręty. Siedzenie na podłodze w siadzie skrzyżnym można uznać za trening mobility dla bioder. Taki siad nie jest wygodny, gdy zbyt długo w nim trwamy, dlatego mobilizuje ciało do tego, by się „wiercić”. Z kolei częste zmienianie pozycji jest zbawienne dla całego aparatu ruchu, szczególnie dzisiaj - w dobie trwania w znieruchomieniu przez wiele godzin dziennie.

Jest to stosunkowo łatwa pozycja, doskonała do medytacji czy praktyki ćwiczeń oddechowych. Ważnym elementem prawidłowego wykonywania swastikasany są wydłużone plecy oraz miednica ułożona tak, by kość krzyżowa ustawiona była pionowo. Siad skrzyżny na początku może być dla wielu osób wyzwaniem – szczególnie dla tych, którzy mają sztywność w biodrach. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam koce, wałki czy klocki, dzięki którym możemy dopasować pozycje tak, by komfortowo i (co najważniejsze) w zdrowy dla siebie sposób wykonywać bardziej zaawansowane skręty czy skłony. Pozycja ta otwiera biodra i uczy umiejętności siedzenia z wyprostowanymi plecami.