Naturalne źródła melatoniny – co jeść, by lepiej spać?

Spokojny i nieprzerwany sen to skarb. Gdy śpimy, organizm ma czas na regenerację, a mózg na przetworzenie emocji i utrwalenie pozyskanych za dnia informacji. Jak poprawić jakość snu? Jednym ze sposobów jest zwiększenie produkcji melatoniny poprzez odpowiednie odżywianie. Podpowiadamy, co warto wprowadzić do diety, by osiągnąć ten cel.

Melatonina na sen – co warto o niej wiedzieć?

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę. Jej główne zadanie to synchronizacja rytmu okołodobowego, czyli 24-godzinnego wewnętrznego zegara organizmu. Ponadto pomaga w zasypianiu, wpływa korzystnie na pamięć i pracę układu sercowo-naczyniowego. Wykazuje też działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne [6].

Proces produkcji melatoniny jest regulowany na podstawie bodźców świetlnych docierających do oczu, a jego szczyt wypada około godz. 2 w nocy. Za dnia, kiedy ilość światła słonecznego jest duża, poziom wytwarzanej melatoniny utrzymuje się na niskim poziomie i zaczyna rosnąć dopiero w miarę zapadania zmroku. Z tego powodu wystawianie się późnym wieczorem lub nocą na działanie niebieskiego światła (emitowanego na przykład przez monitor lub ekranu telefonu) może prowadzić do zaburzenia produkcji melatoniny [1]. W procesie produkcji melatoniny niezbędna jest również dostarczana z pożywieniem witamina B12 [11].

Dowiedz się więcej o witaminach z grupy B

W jakich produktach jest najwięcej melatoniny?

Jak pokazują badania naukowe, naturalną melatoninę można znaleźć w wielu artykułach żywnościowych. Ich regularne spożywanie pozwala zwiększyć poziom tego hormonu w organizmie i tym samym poprawić jakość snu. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

Naturalne źródła melatoniny – pokarmy roślinne

 • Zboża – melatoninę zawierają pełnoziarniste produkty z pszenicy, jęczmienia i owsa. Duże jej ilości można już znaleźć również w ryżu brązowym, czarnym i czerwonym,
 • Owoce – do tych z najwyższym stężeniem melatoniny zaliczają się przede wszystkim mango, ananas, wiśnie, truskawki, kiwi i morwa biała.
 • Pozostałe owoce również mogą korzystnie wpływać na jakość snu. Dzieje się tak,  ponieważ zawarta w nich glukoza poprawia przenikanie trypofanu do krwi i mózgu. Trypofan jest aminokwasem niezbędnym w procesie produkcji melatoniny [5].
 • Warzywa – bogatym źródłem melatoniny są przede wszystkim pomidory i papryka [3]. Papryka obfituje także w cenną witaminę C, która wspiera regenerację mięśni i chroni przed stresem oksydacyjnym. Z kolei pomidory zawierają potas, który wzmacnia kości i pozytywnie wpływa na układ nerwowy [4],
 • Grzyby – przede wszystkim leśne, które warto włączyć do diety w sezonie jesiennym, czyli między wrześniem a listopadem,
 • Rośliny strączkowe i nasiona – między innymi ciecierzyca i czerwona fasola,
 • Nasiona – na przykład nasiona gorczycy oraz kiełki soi i fasoli mung [7]. Warto pamiętać, że kiełki są bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego szczególnie w okresie zimowym warto spożywać je codziennie,
 • Orzechy – najwięcej melatoniny znaleźć można w pistacjach, jednak jej źródłem są także inne gatunki. Orzechy warto spożywać również ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3.

Nie wolno zapominać również o olejach roślinnych, takich jak olej lniany i sojowy czy oliwa z pierwszego tłoczenia. Można ich używać między innymi do sałatek, marynat i dressingów, a także jako dodatku do pieczywa.

W czym jest melatonina? W kawie!

Oczywiście, w kawie znajduje się pobudzająca kofeina, ale – jak dowiodły badania – zawiera ona także wysokie stężenie melatoniny. Warto jednak pamiętać, by kawę pić w ciągu dnia, a nie tuż przed pójściem spać. Co ciekawe, melatoniny nie znajdziemy w zielonej herbacie, która również zawiera kofeinę [8].

Naturalne źródła melatoniny – produkty odzwierzęce

Melatoninę znajdziemy również w żywności pochodzenia zwierzęcego. Największym jej stężeniem cechują się:

 • jaja,
 • tłuste ryby morskie,
 • mleko i produkty mleczne, np. jogurty i kefiry.

Mięso zawiera stosunkowo niewielkie ilości melatoniny, jednak jest bogatym źródłem witaminy B12, która jest niezbędna w utrzymaniu prawidłowego poziomu produkcji tego hormonu.

Co to jest higiena snu?

Odpowiednia dieta będzie wpływać korzystnie na sen pod warunkiem, że zastosujemy się do tzw. zasad higieny snu [9]. Zalicza się do nich przede wszystkim:

 • ograniczanie czasu spędzanego w łóżku w ciągu dnia (np. podczas oglądania telewizji),
 • regularny tryb życia i wysiłek fizyczny po południu – jednak nie później niż trzy godziny przed snem,
 • spożywanie kolacji maksymalnie na 3 godziny przed snem (później ewentualnie lekka przekąska),
 • unikanie silnego światła wieczorem i pomieszczeń pozbawionych okien w ciągu dnia,
 • ograniczanie prób zaśnięcia na siłę,
 • ograniczenie spożycia kofeiny, a także papierosów i alkoholu.