Co jeść, aby wpierać metabolizm? Przykładowy jadłospis od dietetyka.

Nie wiesz, co jeść, by zapewnić swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki do przemian metabolicznych? Chcesz upewnić się, że Twój metabolizm nie zwalnia przez nieodpowiednią kompozycję diety? Oto kompendium wiedzy o tym, jak jedzenie wpływa na tempo przemiany materii i konkretny jadłospis z przepisami, który zapewni komplet składników potrzebnych organizmowi do wydajnej pracy.

Anna Urbańska

Czym jest metabolizm?

Metabolizm, czyli przemiana materii, to wszystkie reakcje zachodzące w organizmie, które prowadzą do wykorzystania składników odżywczych, by stworzyć energię dla komórek. Na metabolizm składają się różne szlaki metaboliczne, między innymi te związane z przekształcaniem pożywienia w źródło energii, ale też z wytwarzaniem ważnych dla ciała cząstek, np. aminokwasów. Metabolizm zachodzi w żywych organizmach bez przerwy, umożliwia podtrzymanie procesów życiowych i codzienne funkcjonowanie.

Odżywianie odgrywa tutaj dużą rolę. Jedzenie jest nie tylko paliwem dla organizmu. W pożywieniu dostarczane są też różne ważne cząstki, które są niezbędne do prawidłowych przemian metabolicznych.

Gdyby porównać ludzki organizm do fabryki, dostarczane jedzenie to materiał do produkcji, ale też wszystkie elementy zapasowe. Aby procesy metaboliczne przebiegały prawidłowo, niezbędne są witaminy, białka, tłuszcze i węglowodany. Jeśli dostarczasz fabryce dobre, jakościowe surowce w odpowiednich proporcjach, wszystko działa sprawniej i efektywniej. Dokładnie tak samo przebiega metabolizm. Wymaga on zbilansowanych posiłków i składników odżywczych, by działać skutecznie i prawidłowo.

Co jeść, by wspierać metabolizm? Zasady diety

Dieta o dostosowanej kaloryczności

Największym wrogiem sprawnego metabolizmu jest zbyt niska podaż kalorii. Nawet jeśli zależy Ci na utracie masy ciała, nigdy nie należy stosować diety o kaloryczności niższej niż podstawowa przemiana materii. Prowadzi to do rozstrojenia procesów metabolicznych i często przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego. Efekt jojo to tylko jeden z niekorzystnych skutków ubocznych diet o zbyt niskiej podaży energii: cierpi na tym cały organizm.

Odpowiednia podaż białka

Białko to najważniejszy makroskładnik konieczny do utrzymania optymalnego działania przemian metabolicznych. Białka i aminokwasy to składniki enzymów, hormonów i neuroprzekaźników. To też elementy budulcowe wszystkich tkanek. Dodatkowo optymalne spożycie białek przyczynia się do „przyspieszania metabolizmu”, czyli zwiększania wydatku energetycznego koniecznego do strawienia pokarmu. To jeden z najsilniejszych termogeników. Optymalna podaż białka to ok. 20% energii na posiłek. Ważne jest, by białko rozłożyć równomiernie w całym jadłospisie.