7 produktów, które przyspieszają metabolizm

Jesteś na diecie, albo planujesz zacząć i chcesz poznać dodatkowe sposoby na przyspieszenie procesu odchudzania? Zobacz, jak w łatwy sposób możesz włączyć do codziennej diety substancje, które przyspieszają metabolizm.

Agata Brama

Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz regularna aktywność fizyczna to dwie rzeczy gwarantujące zdrowie metaboliczne. Istnieją jednak takie produkty, które są w stanie sprawić, że nasz metabolizm będzie jeszcze bardziej wydajny. Zobacz, jak niewielkim nakładem pracy możesz zmienić swoje nawyki żywieniowe tak, aby jeszcze bardziej przyspieszyć swój metabolizm i zoptymalizować tempo spalania tkanki tłuszczowej.

Papryczka chilli (kapsaicyna)

Po zjedzeniu potrawy z dodatkiem papryczek chili czujemy ciepło rozpływające się po naszym ciele. To właśnie mechanizm wytworzenia tego ciepła odpowiada za przyspieszenie metabolizmu. Za ich ostry smak i aromat odpowiada kapsaicyna – substancja przeciwutleniająca, która dzięki procesom termogenezy przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego, kapsaicyna zmniejsza apetyt zwiększając uczucie sytości po spożytym posiłku, dzięki czemu skutecznie hamuje chęć podjadania.

Do diety kapsaicynę możesz włączyć poprzez świeże lub suszone papryczki chili, pieprz cayenne lub w formie suplementu.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy znany jest od lat jako panaceum na różne dolegliwości. Okazuje się, że znajduje swoje zastosowanie również w odchudzaniu. Bazując na badaniach przeprowadzanych na zwierzętach, kwas octowy zawarty w occie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejsza jej magazynowanie w obrębie jamy brzusznej. W badaniach zweryfikowano także inne korzyści płynące ze stosowania octu, m.in. obniżenie poziomu glukozy i insuliny we krwi. Najlepiej wprowadzać go do diety stopniowo, rozpuszczając w ½ szklanki wody łyżkę octu. Nie powinny spożywać go jednak osoby, którym doskwierają choroby związane z przełykiem i żołądkiem (np. refluks).