Gorzka czekolada – dlaczego warto po nią sięgać na diecie?

Gorzka czekolada potrafi wiele: pomoże się skoncentrować, doda energii, a po jej zjedzeniu stężenie glukozy we krwi rośnie wolno, a nie gwałtownie, jak po pokarmach i napojach bogatych w cukry proste. A to dopiero początek długiej listy jej zalet!

Bogactwo składników odżywczych w małej kostce czekolady

Dobrej jakości gorzka czekolada to taka, która ma w składzie wysoką zawartość kakao. Spokojnie mogłaby ona stanowić element diety każdego, kto dba o zdrowie, tym bardziej sportowca. O jej niesamowitych właściwościach świadczą liczby - 100 g gorzkiej czekolady to:

  • aż 228 mg magnezu (100 g banana to tylko 27 mg),
  • 11 g błonnika (dwukrotnie więcej niż w kaszy gryczanej),
  • 715 mg potasu (w pomidorach znajdziesz zaledwie 282 mg).

Gorzka czekolada jest również źródłem żelaza, witaminy E, zwanej witaminą młodości, witamin z grupy B oraz witaminy A. Dzięki temu już jedna kostka może przyczynić się do polepszenia zarówno ogólnego funkcjonowania organizmu, jak i samopoczucia. I nie jest to efekt placebo!

Czy gorzka czekolada jest zdrowa?

Zdecydowanie tak! Gorzka czekolada zawiera dużo przeciwutleniaczy (nawet więcej niż owoce) oraz znacznie więcej polifenoli i flawonoli w porównaniu do soków owocowych. Polifenole i flawonole to substancje neutralizujące wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się organizmu. Udowodniono, że ich spożywanie zmniejsza też ryzyko wystąpienia alergii oraz zachorowania na nowotwory, miażdżycę czy cukrzycę.

Co zyskuje osoba aktywna fizycznie, która włączy gorzką czekoladę do swojego jadłospisu?

Składniki odżywcze w niej zawarte, takie jak magnez, mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego funkcjonowania mięśni i redukowaniu skurczów mięśniowych. Ponadto, niektóre badania sugerują, że spożywanie czekolady może poprawić wydolność wysiłkową i przyczynić się do szybszego powrotu organizmu do stanu równowagi po treningu.