10 oznak, że w Twojej diecie brakuje magnezu

Sportowcy i osoby aktywne fizycznie mają zwiększone zapotrzebowanie na magnez o ok. 10-20%. Niedobór tego minerału powoduje gorszą wydolność wysiłkową, skurcze mięśni, ale może być też odpowiedzialny za problemy z przewodnictwem w sercu. Oto sprawdzone triki na uzupełnienie diety w magnez.

Anna Urbańska

Drgające powieki i skurcze mięśni? Poskarż się na to znajomym, a natychmiast otrzymasz diagnozę: niedobór magnezu. Fakt, niekontrolowane drżenie mięśni może być jedną z przyczyn niedoboru tego pierwiastka (i innych elektrolitów) w organizmie, ale to niejedyna możliwość. Jakie jeszcze są oznaki, że w twoim ciele jest za mało tego minerału? Dlaczego jest tak ważny w diecie osób aktywnych fizycznie i jak go uzupełnić?

Oznaki niedoboru magnezu

Faktyczne rozpoznanie, czy masz niedobór magnezu i czy suplementacja lub zwiększenie podaży w diecie poprawi twoje osiągi sportowe i samopoczucie, jest niełatwe. Niestety, objawy niedoboru magnezu bywają subtelne i ciężkie do wychwycenia. Eksperci twierdzą nawet, że najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy danej osobie warto polecić suplementy magnezu lub szczególnie zadbanie o podaż magnezu w posiłkach, jest dokładna analiza diety. Jeśli nie brakuje w niej magnezu na co dzień, nie wprowadza się suplementacji zapobiegawczo.

Szczególnie narażone na niedobory magnezu są grupy atletów uprawiających wszystkie dyscypliny sportowe, które wymagają stałej kontroli masy ciała, np. gimnastykę, taniec, skoki narciarskie, wrestling. Niższa kaloryczność jadłospisu często idzie w parze ze zbyt małą podażą tego minerału.

Niedobór magnezu w organizmie sportowca może dawać takie objawy jak:

  • osłabienie siły mięśniowej,
  • dysfunkcje neuromięśniowe,
  • skurcze i drgania mięśni,
  • arytmia serca ujawniająca się podczas wysiłku.

Mniej charakterystyczne oznaki niedoboru magnezu to też:

  • bóle głowy,
  • nerwowość i rozdrażnienie,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • mniejsza odporność na stres,
  • zaparcia,
  • osłabienie.

„Prawdziwy i ujawniający się klinicznie niedobór magnezu jest rzadki u zdrowych, odżywiających się różnorodnie osób. Niewielki, choć wpływający na osiągi sportowe, niedobór magnezu może pojawić się jednak u atletów, którzy jedzą dużo ubogiej w magnez żywności: mięsa, jaj i rafinowanych węglowodanów, a unikają produktów zbożowych, strączków i zielonych roślin.” – komentują F. Nielsen i H. Lukski, autorzy pracy naukowej podsumowującej wiedzę o magnezie w sporcie.