5 przepisów na domowe zamienniki mleka krowiego

Duży wybór i różnorodność napojów roślinnych (to właściwa nazwa dla mleka roślinnego) dostępnych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Część z nich ma dodatek wapnia lub cukru, niektóre świetnie smakują z kawą, a inne nie sprawdzą się zupełnie do naleśników. A może by tak spróbować zrobić taki napój … samodzielnie? Tłumaczymy, dlaczego warto.

Zastąpienie mleka krowiego napojami roślinnymi może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Niekiedy jest to wręcz konieczność, np. w przypadku nietolerancji laktozy. Takie zamienniki mogą sprawdzić się w diecie sportowca, ale jeśli chcesz całkowicie wyeliminować nabiał ze swojego jadłospisu zawsze warto skorzystać też z konsultacji z dietetykiem.

Jakie mleko roślinne przysłuży się osobie aktywnej fizycznie?

Sportowcy powinni kierować się w stronę napojów, które są bogate w węglowodany, białka i elektrolity, niezbędne do zaspokojenia potrzeb energetycznych organizmu podczas aktywności fizycznej.

Postaw na:

  • Mleko sojowe - jest bogate w białko, węglowodany i witaminy, takie jak witamina D i B12, co czyni je dobrym wyborem dla sportowców. Zawiera również izoflawony, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie po intensywnym wysiłku.
  • Mleko migdałowe - zawiera niską ilość kalorii, ale jest bogate w białko, węglowodany i witaminy, takie jak witamina E, która jest silnym przeciwutleniaczem i pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniami. Zawiera również magnez, który pomaga w utrzymaniu zdrowych mięśni i kości. Ma delikatny orzechowy smak.
  • Napoje kokosowe - są bogate w elektrolity, takie jak potas i magnez, co czyni je dobrym wyborem dla sportowców, którzy chcą uzupełnić te związki, utracone podczas intensywnych treningów. Napoje kokosowe są również niskokaloryczne i zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Napoje ryżowe - są łatwo przyswajalne i zawierają węglowodany, które są niezbędne do uzupełnienia energii podczas treningu. Mogą być również źródłem małych ilości białka i tłuszczu, co czyni je dobrym wyborem dla sportowców, którzy chcą uniknąć “ciężkiego” jedzenia przed treningiem lub zawodami.

Pozostałe napoje roślinne to m.in.:

  1. Mleko kokosowe - słodsze niż mleko krowie i bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla zdrowia serca.
  2. Mleko konopne - ma wspaniały smak orzechowy i jest bogate w białko, wapń, magnez i kwasy tłuszczowe omega-3.
  3. Mleko z siemienia lnianego - jest bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3, ale ma niższą zawartość białka niż mleko krowie.

W sklepowych napojach roślinnych znajdziesz także:

  • Barwniki: kurkuma i kurkumina, karotenoidy i ryboflawina.
  • Regulatory kwasowości: najczęściej jest to kwas cytrynowy i fosforan potasu. W niewielkich ilościach nie są szkodliwe dla zdrowia.
  • Substancje zagęszczające: to np. skrobia kukurydziana, skrobia ryżowa, karob. Nie są szkodliwe, jednak nie są też w mlekach roślinnych niezbędne.
  • Emulgatory: są bezpieczne, ale jeśli masz wybór, unikaj kupowania napojów roślinnych z ich dodatkiem.

Niektóre składniki są konieczne, by produkt był zdatny do spożycia, ale jeśli zależy Ci na jak najbezpieczniejszej formie napoju roślinnego, spróbuj przygotować go samodzielnie w domu. Zazwyczaj potrzebne są 3-4 składniki i odrobina cierpliwości. Zyskasz doskonałą bazę do smoothie albo dodatek do wypieków czy kawy.

Podsumowując, tzw. mleko roślinne powinno być bogate w składniki odżywcze i wzbogacane w witaminy i minerały, aby uzupełnić braki wynikające z rezygnacji ze spożycia mleka krowiego. Warto postawić tutaj na różnorodność i sięgać po szereg alternatyw, aby komponować właściwie zbilansowaną dietę.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule "Sprawdzaj skład! Mleko roślinne - które jest najlepsze, jeśli jest się aktywnym fizycznie?".