Życie bez diety - jak nauczyć się jeść?

Statystyki mówią same za siebie: ok. 90% osób stosujących „dietę”, nawet jeśli krótkoterminowo osiągnie oczekiwany cel, w ciągu 2-5 lat powróci do wyjściowej masy ciała i starych nawyków. Coraz częściej śmiało stwierdza się, że diety nie działają. Faktycznie, ślepe podążanie za zasadami konkretnej diety lub nawet za rozpiską od dietetyka, może nie być optymalnym rozwiązaniem. Zbyt wiele osób przed dietą je więcej, by „najeść się na zapas”, a po osiągnięciu celów przejada się, bo „tęskni za produktami zakazanymi na diecie”. Napędza to błędne koło odchudzania. Jak więc porzucić diety, a żyć i jeść zdrowo, utrzymując prawidłową masę ciała?

Anna Urbańska

Dlaczego nawet dietetycy coraz częściej namawiają na życie bez diety?

Gdy jesz zgodnie ze ścisłymi zaleceniami i rozpiskami, osiągasz swoje cele, ale nie wyobrażasz sobie zdrowego życia bez dokładnych zakazów i nakazów dietetycznych? Prawdopodobnie wpadłeś/aś w błędne koło odchudzania. To realny problem, który na szczęście coraz częściej się porusza.

Wynika to z perfekcjonizmu w podejściu do diety, oczekiwania szybkich efektów i niezrozumienia zagadnienia, jakim jest trwałe budowanie zdrowych nawyków żywieniowych. W praktyce naprawdę zdrowe odżywianie nigdy nie jest w 100% idealne. Jest w nim miejsce na spontaniczność, próbowanie nowych potraw, a także zmiany last minute w menu np. gdy nie wszystkie produkty z listy zakupów uda Ci się zdobyć. Wyzbycie się przekonania, że zdrowa dieta musi w 100% opierać się na rozpisce, naprawdę jest uwalniające i ułatwia drogę do budowania zdrowych nawyków.

Jedzenie zgodnie z dokładnym planem ma swoje zalety, ale też sporo wad. Jeśli masz obawy, że po porzuceniu rozpisanej diety zniweczysz swoje rezultaty i nie osiągniesz celów, ten tekst jest dla Ciebie. Krok po kroku przygotuję Cię na odstawienie diety lub diet, by żyć i jeść zdrowo bez sztywnych ram i ograniczeń.

Kiedy czas odstawić dietę?

Jeśli wierzysz w skuteczność restrykcyjnych monodiet, na czele z: postem warzywnym, dietą cytrynową czy białkową, dobry czas na ich odstawienie jest teraz, w tym momencie. Te diety są nie tylko bardzo restrykcyjne, nie uczą też właściwego podejścia do jedzenia, a ich efekty, choć szybkie, nie potrwają długo. Z takimi dietami najlepiej zrywać radykalnie, a w zamian zainteresować się budowaniem zdrowych nawyków żywieniowych.

Inna sytuacja jest w przypadku zbilansowanego jadłospisu stworzonego przez profesjonalistę. Tu lepiej przygotować się na jego odstawienie i robić to stopniowo. Dokładnie rozpisany i przygotowany (np. przez dietetyka) plan odżywiania jest przydatny na początku drogi do zdrowszego jedzenia. Rozpisana dieta eliminuje problem z właściwym dostosowaniem proporcji składników w posiłkach, brakiem rozeznania we właściwych dla swojego zapotrzebowania porcjach i podaje na tacy pomysły na zdrowe posiłki. Nikt nie chce jednak sztywnej diety, którą trzeba będzie stosować przez całe życie. To tylko narzędzie do osiągnięcia celu, jakim jest lepsza zdolność samodzielnego komponowania składu jadłospisu tak, by był zdrowy i odżywczy.

Nie da się dokładnie określić, kiedy jest właściwy czas na odstawienie gotowego jadłospisu. Niektórym wystarczy miesiąc stosowania rozpiski, by wypłynąć na samodzielne tory zdrowego odżywiania. Inni dopiero po kilkunastu miesiącach poczują się na tyle pewnie, by kontynuować zdrowe odżywianie bez ważenia i liczenia każdego produktu.

Sygnały, które wskazują, że ustalona odgórnie rozpiska nie jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem to:

  • Gdy w 100% „trzymasz czystą michę” udaje Ci się osiągać cele, ruszać się i jeść zdrowo, ale każde odstępstwo od planu powoduje kaskadę innych niezdrowych wyborów.
  • Masz poczucie winy, gdy musisz zrobić odstępstwo od wyznaczonego jadłospisu.
  • Jedzenie jest dla Ciebie tak istotnym aspektem, że pod konieczność trzymania się diety bez wyjątków podporządkowujesz inne obszary swojego życia.
  • Konieczność modyfikacji diety wywołuje u Ciebie stres (np. przez niedostępność pewnego składnika w sklepie lub wyjazd).

Wszystkie powyższe sytuacje mogą być objawami zaburzonej relacji z jedzeniem, którą sztywne diety mogą tylko pogłębiać.

Jest też druga strona medalu: nauka życia bez diety przyda się też osobom, które po prostu już jej nie potrzebują. Może być to w momencie, w którym osiągnięte zostały postawione na początku cele (nie tylko te sylwetkowe, ale np. zwiększenie komfortu jelitowego lub uregulowanie rytmu wypróżnień), lub gdy doskonale dasz sobie radę ze zdrowym żywieniem na własną rękę. Zaufaj sobie, zdrowe życie bez diety naprawdę jest możliwe.

Jak odrzucić dietę? Metoda małych kroków i 8 skutecznych porad

Do tej pory stosowałeś/aś dietę ustaloną od A do Z? Jeśli czujesz się pewnie, tylko przestrzegając konkretnego jadłospisu, zastosuj metodę małych kroków w „zrywaniu z dietą”. Przeciwdziała ona zupełnemu skręceniu w stronę tych gorszych pod kątem zdrowotnym wyborów żywieniowych.