Relacja z ciałem i jedzeniem – poznaj 6 objawów, które powinny Cię zaniepokoić

Masz wyrzuty sumienia przez to, że ostatnio zupełnie nie odżywiasz się zdrowo? Nie jesteś zadowolony/a z wyglądu i sprawności swojego ciała? Sprawdź, które myśli o jedzeniu i własnym ciele można zakwalifikować jako zwyczajną opinię lub fakt, a które mogą już świadczyć o zaburzeniach na tym polu. Zareaguj na nie odpowiednio, by czerpać pełnię radości z życia, bez względu na zawartość talerza lub rozmiar spodni.

Anna Urbańska

Relacje z jedzeniem i własnym ciałem bywają tak skomplikowane, jak relacje międzyludzkie. Nie każdemu wypracowanie właściwych i zdrowych schematów w tym zakresie przychodzi równie łatwo, ale to coś, nad czym zdecydowanie warto pracować. Jak właściwie zdefiniować niezdrowe relacje z jedzeniem i po czym poznać, że warto sięgnąć po pomoc? Które zachowania można uznać za „normalne”, a jakie objawy lub myśli powinny Cię zaniepokoić? Dowiedz się, jak dokładnie odczytywać sygnały, mogące świadczyć o zaburzonej relacji z ciałem lub jedzeniem.

Czym są dobre relacje z jedzeniem?

Dobre relacje z jedzeniem to przede wszystkim wewnętrzne bezwarunkowe przyzwolenie na konsumpcję pożywienia, które pozwala Ci czuć się dobrze fizycznie i mentalnie. Oznacza to wyzbycie się ścisłego podziału na pokarmy „dobre” i „złe” oraz rozumienie, że jedzenie to coś, na co nie musisz zasłużyć. Dostęp do pożywienia to podstawowe prawo każdego człowieka, bez względu na masę ciała, kształt czy wskaźnik BMI.

Zaburzone relacje z jedzeniem zazwyczaj polegają na ścisłych restrykcjach związanych z przyjmowaniem pokarmu, epizodach przejadania się, regularnym przechodzeniu na (różne!) diety. Wspólnym objawem jest tutaj poczucie winy, wstydu lub żalu po napadzie „obżarstwa” lub zjedzeniu czegoś spoza listy produktów dozwolonych.

Prawidłowe relacje z jedzeniem u niektórych tworzą się naturalnie, a odżywianie się jest tłem codziennego życia. W większości posiłki spełniają po prostu funkcję dostarczania niezbędnych dla właściwego funkcjonowanie organizmu składników odżywczych i witamin. Nawet w zdrowej relacji, jedzenie może być czasem źródłem przyjemności, poprawy komfortu psychicznego czy jednym ze sposobów na wzmocnienie więzi międzyludzkich. Nie jest to jednak jego podstawowa funkcja – to coś, co dobrze rozumieją osoby ze zdrową relacją z jedzeniem.

Nie każdy ma jednak na tyle szczęścia i wielu z nas natrafia w tym obszarze na różne problemy. Warto się nad nimi pochylić, nawet jeśli nie kwalifikują się one do zdiagnozowania zaburzeń odżywiania. Pozwala to uwolnić się od podświadomych schematów i zrzucić z siebie ciężar konieczności ścisłego kontrolowania tego, co zjesz, kiedy i jak wpłynie to na Twoją sylwetkę. Zaburzona relacja z jedzeniem często bowiem łączy się ze skrzywionym postrzeganiem własnego ciała.