Intuicyjne jedzenie. Jak odzyskać kontrolę nad swoją dietą?

Według badań, po ukończeniu 5 r.ż. porzucamy naturalną zdolność intuicyjnego jedzenia i dostosowujemy swój schemat żywienia do tego, co sugerują nam reklamy, początkowo – sięgając po przetworzone i wysoko kaloryczne produkty, później zaś – eksperymentując z najróżniejszymi dietami. To błąd! Jedzenie intuicyjne to gwarancja zdrowia, sytości i zdrowej relacji z własnym ciałem.

Dieta Polaków – co o nas mówi?

Jak wynika z najnowszego raportu Cateromarket: Polacy na diecie. Jakie diety wybieramy i dlaczego?, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest dieta. W porównaniu do ubiegłych lat przestaliśmy patrzeć na dietę jedynie jako na drogę do smukłej i atrakcyjnej sylwetki, lecz zaczęliśmy zwracać uwagę na to, jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. To ogromna zmiana na plus! Jednak nie każdy z nas wie, co zrobić, by osiągnąć wspomniany dobry stan zdrowia i samopoczucia.


Wyniki raportu pokazują, że aż 49% Polaków uważa, że zdrowe odżywianie nie jest proste, a 10% nie jest pewnych, czy jedzenie „z głową” to takie łatwo osiągalne rozwiązanie. Nie wiedząc, jak zdrowo i dobrze jeść, błądzimy, zmieniając z upodobaniem diety i wpadamy w błędne koło. Zdaniem Elyse Resch, specjalistki w dziedzinie leczenia zaburzeń odżywiania i wykładowczyni w Academy of Nutrition and Dietetics, „95% ludzi, którzy przechodzą na dietę, zawodzi się na niej, a nawet jeśli stracą na wadze, aż ⅔ z nich zmierzy się z efektem jo-jo. Jedyną alternatywą jest zacząć ufać ciału i czuć wolność oraz radość z jedzenia”*.