Pływanie
Wzrost popularności pływania wynika z coraz szerszego dostępu do basenów i aquaparków, a także możliwości uprawiania tego sportu całymi rodzinami (obiekty dostępne z kartą MultiSport Kids Aqua znajdziesz tutaj). Nic więc dziwnego, że pływanie stoi wysoko w rankingu sportów uprawianych przez najmłodszych. Pomaga ono zachować prawidłową masę ciała, przeciwdziała zaburzeniom postawy oraz rozwija wydolność krążeniowo-oddechową. Ma także dobroczynny wpływ na układ oddechowy, przeciwdziałając dolegliwościom astmatycznym.
Więcej ciekawostek na ten temat pływania przeczytasz TUTAJ.
Wspinaczka
Ściankę do wspinaczki możemy znaleźć w prawie każdym lokalnym ośrodku sportowym, a bariera wejścia do tego sportu jest bardzo niska - wystarczą dobre chęci i odpowiednie buty, by rozpocząć trening wraz z dzieckiem. Wspinaczka rozwija siłę, wytrzymałość i zwinność, a także koordynację ruchową i wyobraźnię przestrzenną. Pozwala także lepiej zrozumieć granice możliwości własnego ciała i usprawnić proces podejmowania decyzji.
Rower
„Rower”, a nie „kolarstwo”, ponieważ dobrodziejstwa dla zdrowia dziecka płynące z jazdy na rowerze nie wymagają regularnych treningów w szkółce kolarskiej. Samo wyjście na rower oznacza aktywność na świeżym powietrzu. Rower pomaga rozwinąć wydolność krążeniowo-oddechową, przeciwdziała otyłości, a także wspomaga ogólny rozwój motoryczny dziecka. Jazda na rowerze ma także pozytywny wpływ na koncentrację, funkcje poznawcze mózgu oraz jakość snu.
Tenis ziemny / tenis stołowy
Choć w mediach najczęściej przeczytamy o sukcesach naszych tenisistek ziemnych, tenis stołowy może być ciekawą propozycją dla dzieci, które mają daleko do najbliższej szkółki lub publicznego kortu. Obie dyscypliny mają doskonały wpływ na rozwój psychomotoryczny dziecka, wspomagając jego szybkość, refleks i koordynację ruchową. To także dyscypliny bardzo towarzyskie, sprzyjające rozwojowi umiejętności społecznych od najmłodszych lat.
Więcej informacji o tenisie ziemnym znajdziesz TUTAJ.
Taniec
Popularne programy telewizyjne przełożyły się na wzrost popularności zajęć tanecznych - także wśród dzieci. Łatwiejszy dostęp do szkół tańca sprzyja możliwości rozpoczęcia zajęć już od najmłodszych lat, kiedy to dzieci rozwijają słuch i poczucie rytmu podczas zabaw muzycznych. Taniec rozwija ogólną motorykę i koordynację ruchową, będąc przy tym dyscypliną bardzo bezpieczną - na początkowym etapie nauki ryzyko urazu jest znikome.
Więcej na temat płynących z niego korzyści przeczytasz TUTAJ.
Gimnastyka / akrobatyka sportowa
Mądrość ludowa głosi, że gimnastyka rozwija elastyczność ciała i umysłu. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ ćwiczenia gimnastyczne angażują obie półkule ludzkiego mózgu, wspomagając tym samym rozwój połączeń nerwowych i funkcje poznawcze. Zaczynając od prostych zabaw ruchowych i przechodząc do coraz bardziej złożonych wzorców ruchowych i figur gimnastycznych uczymy dzieci poszerzonej świadomości własnego ciała oraz przestrzeni. Dajemy im także znakomitą pozycję wyjściową do uprawiania wielu innych dyscyplin sportowych, gdy podrosną.
Rolki / wrotki / łyżwy
Jazda na rolkach to łatwo dostępny i interesujący sposób, by zachęcić dziecko do aktywności na świeżym powietrzu. Dla najmłodszych będzie ciekawsza od biegania, a dostarczy tych samych korzyści zdrowotnych - rozwijając koordynację ruchową, przeciwdziałając otyłości i budując wytrzymałość. Jazda na rolkach rozwija także mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę ciała oraz wspomaga wyczucie równowagi statycznej i dynamicznej.
Sztuki walki
Trening sztuk walki w wersji dla dzieci nie skupia się na rywalizacji i pokonywaniu przeciwników, ale bardziej na pracy z własnym ciałem i emocjami. Najmłodsi adepci sztuk walki pracują nad koordynacją ruchową, orientacją w przestrzeni i podstawowym opanowaniem własnego ciała. Dopiero na późniejszych etapach kładzie się nacisk na elementy walki - ale w formule light lub no-contact.
Więcej informacji o korzyściach płynących ze sztuk walki znajdziesz TUTAJ.
Siatkówka / koszykówka
Ciekawą i stosunkowo łatwą alternatywą dla piłki nożnej będą sporty zespołowe, które można uprawiać blisko domu. Dzieciaki grające w siatkę lub kosza znajdą się wszędzie tam, gdzie jest przeznaczony do tego kawałek przestrzeni. Dyscypliny te wspomagają ogólny rozwój fizyczny dziecka, są w miarę bezpieczne, a zainteresowanie tymi sportami może przerodzić się w treningi w ramach szkolnych klubów sportowych lub dziecięcych sekcji bardziej profesjonalnych ośrodków treningowych.
Jazda konna
Choć o zaletach jazdy konnej wspomina się najczęściej z perspektywy hipoterapii, to nadal jest to forma aktywności pozwalająca na wszechstronny rozwój dziecka. Jazda konna wspomaga prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę. Obcowanie ze zwierzęciem rozwija wrażliwość i odpowiedzialność, a także pomaga budować pewność siebie. Jedynym ograniczeniem jest wciąż niezbyt wysoka dostępność stadnin i trenerów jeździectwa.
Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do aktywności fizycznej, musisz przede wszystkim powściągnąć swoje własne (spełnione lub nie) ambicje. Na początkowych etapach przygody ze sportem najważniejsze jest wspólne próbowanie wielu różnych aktywności i obserwowanie, która z nich najbardziej się dziecku podoba (ułatwić to może karta MultiSport Kids – o jej możliwościach przeczytasz TUTAJ). Dopiero później można stopniowo skłaniać się ku konkretnej dyscyplinie i poszukiwać trenera, z którym dziecko złapie odpowiednią relację, by zaangażować się w poważniejsze treningi.
Warto pamiętać, że sport w rozwoju dziecka pełni przede wszystkim funkcję zabawową. Zbyt wczesna i silna presja na rywalizację i wyniki może skutkować problemami wychowawczymi lub zniechęceniem naszej pociechy do jakiegokolwiek aktywności. Krótko mówiąc, jeśli oczekujemy rezultatów i lśniących trofeów na półkach - lepiej na nie cierpliwie poczekać i nie zapominać, że nie są najważniejsze.
..........
Źródła:
https://bluemedia.pl/baza-wiedzy/badania-i-raporty/jakie-sporty-uprawiaja-polskie-dzieci-raport
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19317518/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28888193/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29054748/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19014963/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33799620/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36779276/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24739083/