Sztuki walki - co i dlaczego warto trenować?

Sztuki walki to interesujący sposób na to, by połączyć dbałość o formę fizyczną z rozwojem duchowym - jeśli tylko mamy odwagę, by rozpocząć treningi. Na co warto zwrócić uwagę, zanim zrobimy ten pierwszy krok?

Sztuki, sporty i systemy walki. Czym się różnią?

W mowie codziennej “sztuki walki”, “sporty walki” oraz “systemy walki” to pojęcia, których często używa się zamiennie. W rzeczywistości tworzą jednak podstawową klasyfikację dyscyplin walki ze względu na sposób i cel ich uprawiania. Na czym ona polega?

 • Sztuki walki koncentrują się przede wszystkim na rozwoju psychofizycznym swoich adeptów. Ważniejsze od pokonywania przeciwników jest tu opanowanie własnego ciała i emocji oraz odnalezienie duchowej równowagi.
 • Sporty walki, jak sama nazwa wskazuje, kładą nacisk na element rywalizacji sportowej. Treningi skupiają się tutaj na pokonywaniu przeciwników podczas sformalizowanych pojedynków i turniejów.
 • Systemy walki mają na celu szybką i skuteczną eliminację przeciwników w warunkach realnego konfliktu. Najczęściej wywodzą się z metod i technik walki wręcz, stosowanych przez współczesne armie. Z ich cywilnymi wersjami można spotkać się podczas wszelkiego rodzaju kursów samoobrony.

Trening sztuk walki - co nas czeka?

Ruchy i techniki typowe dla konkretnych sztuk walki dają nam pewne pojęcie na temat tego, z czym możemy spotkać się podczas treningów. Krótka obserwacja pozwoli zainteresować się dyscypliną, która spodoba Ci się najbardziej.

 • Uderzenia i kopnięcia - np. boks, kick-boxing, karate, taekwondo, muay thai.
 • Chwyty, dźwignie i rzuty - np. aikido, judo, sambo, brazylijskie jiu-jitsu.
 • Techniki mieszane - ju-jitsu, MMA, shoot boxing, krav-maga itp.
 • Walka bronią - kendo, szermierka, ale także krav-maga i inne systemy walki.

Warto także zwrócić uwagę na poziom kontaktowości, wynikający z reguł danej dyscypliny oraz zasad bezpieczeństwa praktykowanych przez daną szkołę w czasie treningów.

 • Light contact: uczestnicy stosują ochraniacze, uderzeń nie wyprowadza się z pełną siłą. Ataki na pewne części ciała są zakazane. Stosowanie brutalnych lub niebezpiecznych technik jest karane.
   
 • Semi / medium contact: uczestnicy używają mniejszej liczby ochraniaczy. Ciosów nie wyprowadza się z pełną siłą - premiowana jest szybkość i technika. Dopuszczalne są np. ataki na głowę przeciwnika.
   
 • Full contact: uczestnicy używają wyłącznie niezbędnych ochraniaczy lub nie używają ich wcale. Dopuszczalne jest zadawanie ciosów z pełną siłą. Ograniczeń jest niewiele, dotyczą głównie technik sprzecznych z fair play lub grożących poważnymi kontuzjami.
   

Metody prowadzenia zajęć oraz poziomy kontaktowości mogą różnić się między konkretnymi dyscyplinami oraz szkołami sztuk walki. Brutalność treningów nie sprzyja początkującym - dlatego warto rozpocząć przygodę z wybraną dyscypliną od zajęć w bardziej ograniczonej formule kontaktu.