Sztuki walki - co i dlaczego warto trenować?

Sztuki walki to interesujący sposób na to, by połączyć dbałość o formę fizyczną z rozwojem duchowym - jeśli tylko mamy odwagę, by rozpocząć treningi. Na co warto zwrócić uwagę, zanim zrobimy ten pierwszy krok?

Sztuki, sporty i systemy walki. Czym się różnią?

W mowie codziennej “sztuki walki”, “sporty walki” oraz “systemy walki” to pojęcia, których często używa się zamiennie. W rzeczywistości tworzą jednak podstawową klasyfikację dyscyplin walki ze względu na sposób i cel ich uprawiania. Na czym ona polega?

  • Sztuki walki koncentrują się przede wszystkim na rozwoju psychofizycznym swoich adeptów. Ważniejsze od pokonywania przeciwników jest tu opanowanie własnego ciała i emocji oraz odnalezienie duchowej równowagi.
  • Sporty walki, jak sama nazwa wskazuje, kładą nacisk na element rywalizacji sportowej. Treningi skupiają się tutaj na pokonywaniu przeciwników podczas sformalizowanych pojedynków i turniejów.
  • Systemy walki mają na celu szybką i skuteczną eliminację przeciwników w warunkach realnego konfliktu. Najczęściej wywodzą się z metod i technik walki wręcz, stosowanych przez współczesne armie. Z ich cywilnymi wersjami można spotkać się podczas wszelkiego rodzaju kursów samoobrony.